Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Działalność biblioteki

ROK SZKOLNY 2020/2021

WRZESIEŃ

Selfie z książką – konkurs fotograficzny

W naszej szkole podejmujemy działania promujące modę na czytanie. W październiku, w związku z tym, że  jest to Miesiąc Bibliotek Szkolnych, ogłoszony został konkurs „Selfie z książką”.  Zadaniem uczniów było wykonanie zdjęć i przesłanie ich na pocztę internetową szkoły.

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas I -VIII.

Wszystkie nadesłane selfie bardzo nam się podobały i zasługują na pochwałę. Uczestnicy konkursu otrzymają nagrody książkowe i indywidualne dyplomy po wznowieniu nauki stacjonarnej.

 

WRZESIEŃ

"Czytanie na dywanie"

Spotkania dzieci z oddziałów przedszkolnym z książką przyjęły się w naszej szkole jako Czytanie na dywanie. Realizując je „oswajamy” dzieci z książką. Mamy też nadzieję, że rozbudzą one u najmłodszych pociech zainteresowanie książką, które przerodzi się później w pasję czytania. Co do tego, że czytanie książek przynosi wielorakie korzyści – nie ma już żadnych wątpliwości.  Jednak  konkretne efekty nie pojawiają się od  razu, bowiem kształtują  się one w czasie.

07 października dzieci z oddziału czterolatków słuchały   opowiadania z serii „Dlaczego?”. „Dlaczego lisy są rude?” na to pytanie zawarte w tytule potrafią już odpowiedzieć. Grupa pięciolatków 08 października poznała początek   przygód małego kotka, które opisała
w swojej książce M. Kulus . Sześciolatki 09 października słuchały legendy o „Stopce królowej Jadwigi”.

 Mamy nadzieję, że czytanie w szkole wsparte działaniami w domu  sprawi, że dzieci będą odczuwały  przyjemność  ze słuchania tekstów czytanych im przez osoby dorosłe. Będą też odczuwały potrzebę słuchania, a potem samodzielnego czytania.

ROK SZKOLNY 2019/2020

LUTY

Zaczytani - Zasłuchani

25 lutego uczniowie klas młodszych spotkali się, aby wsłuchać się we fragmenty książki Doroty  Combrzyńskiej - Nogali „Bezsenność Jutki”. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu Zaczytani- Zasłuchani prowadzonego przez p. Teresę Kaciuba i p. Katarzynę Misztal. Wybrana książka nawiązuje do obrazów lat wojny widzianej oczami dzieci. Główna bohaterka – mała Jutka przebywa w getcie łódzkimi, gdzie mimo wielu trudnych doświadczeń stara się optymistycznie patrzeć na świat.

Fragmenty książki pięknie czytali młodszym kolegom uczniowie klasy IV:  Maja Konowalczuk, Aleksander Mycio, Katarzyna Jastrzębska, Zuzanna Ziajło  i Katarzyna Janeczko. Zachęcamy dzieci do zapoznania się w całości z treścią książki.  

   Zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klasy I w skład grona czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość organizowana  co roku, wpisała się  już na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń.

20 lutego 2020 r. odbyło się pasowanie 20 uczniów klasy I na czytelników.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania sprawności czytania.

Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli krótki filmik o czytaniu i wysłuchali pięknie deklamowanych wierszy Jana Brzechwy. Odgadywali też bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Dowiedzieli się również dlaczego i w jaki należy dbać o książki. Po czym  przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a dyrektor szkoły Pani Jadwiga Pałczyńska dokonała aktu pasowania.

Każdy uczeń otrzymał  kartę czytelnika, pamiątkowy dyplom, zakładkę do książki i słodki upominek.

Zapraszamy serdecznie pierwszoklasistów do biblioteki szkolnej. Jest to  miejsce bezpieczne, przyjazne, radosne. Uczniowie są  tu mile widziani. Mogą tu nie tylko wypożyczać książki, ale pożytecznie spędzać czas zarówno przed lekcjami jak i po ich zakończeniu.

Dzień Kota

17 lutego to Międzynarodowy Dzień Kota. Tradycja tego święta wywodzi się ze starożytnego Rzymu, gdzie miłośnicy kotów spotykali się 17 lutego, aby oddać cześć tym niezwykłym zwierzętom. W Polsce pierwsze obchody odbyły się w 2006 roku i miały za zadanie podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka. Celem święta było także niesienie pomocy bezdomnym oraz żyjącym na wolności zwierzętom.

W naszej szkole uczniowie już od kilku dni przygotowywali się do kociego święta. Wykonali bowiem prace plastyczne, związane tematycznie z domowymi ulubieńcami przy użyciu różnych technik. Wszystkie zostały zaprezentowane na wystawie, do której prowadzą kocie ślady.

 Na spotkanie z tej wyjątkowej okazji dzieci przyszły w maskach i ubiorach z kocim motywem. Wysłuchały wielu ciekawostek o swoich ulubieńcach, obejrzały humorystyczne filmiki z tymi zwierzakami w roli głównej, przypomniały sobie „koci świat”  Bonifacego  i Filemona. Nie zabrakło też wierszy, opowiadań i piosenek, których bohaterami były Mruczki, Pusie, Łatki i Figielki.                                 

Była to również okazja do propagowania czytelnictwa. W bibliotece szkolnej zostały wystawione książki z kocimi bohaterami.

Ten dzień  sprawił naszym uczniom wiele radości. Na pewno pozostanie w pamięci dzieci i rozbudzi w nich wrażliwość na koci los.

Kocie święto w szkole zorganizowała p. Teresa Kaciuba.

Czytanie na dywanie

07, 12 i 13 lutego miało miejsce kolejne spotkanie dzieci z oddziałów przedszkolnych z książką. Sześciolatki słuchały bajki o Czerwonym Kapturku i złym wilku. „Pan kotek był chory” i inne „Wiersze o kotach” adresowane były do dzieci pięcioletnich. Grupa czterolatków dowiedziała się na przykładzie koteczki „Aksamitki” że pies i kot mogą nie tylko żyć w zgodzie, ale i  sobie pomagać. Tematyka została dobrana w związku z przypadającym 17 lutego Dniem Kota. 

 

STYCZEŃ

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. Charakteryzuje się niezwykłą atmosferą i symboliką. Do pięknych polskich tradycji należy śpiewanie kolęd.

7 stycznia 2020 r. odbyło się w naszej szkole kolejne już  Spotkanie z kolędą i pastorałką.

Przegląd miał na celu pielęgnowanie tradycji śpiewania kolęd przez dzieci i młodzież oraz integrację społeczności szkolnej. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I – VIII. Zaprosiliśmy również uczniów z Zespołu Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie o/ Wielkie Oczy. Wykonawcy prezentowali bardzo różnorodny repertuar - zarówno tradycyjne  jak i współczesne kolędy  i  pastorałki. Usłyszeliśmy w wykonaniu solowym i duetów 22 kolędy i obejrzeliśmy piękny taniec „Cicha noc –  jaki w Tobie dzisiaj cud”.

Komisja  - w składzie: p. Piotr Kaczor, ks. Józef Florek,  p. Irena Litwińska i p. Regina Mindziak  - doceniła wszystkich uczestników, a wyróżnienia przyznała dla:   

          Oliwii Panek (kl. I)                                                            

           Dawida Kaczmara (kl. III),

          Katarzyny Janeczko (kl. IV)

          Anny Jastrzębskiej i Katarzyny Jastrzębskiej  (kl. IV)

          Anny Brychcy (ZP im. Jana Pawła II)

 Dla wszystkich wykonawców organizatorzy przygotowali dyplomy, a dla wyróżnionych upominki.

 „Gore gwiazda Jezusowi” – zaśpiewali zgromadzeni uczniowie, nauczyciele i rodzice na zakończenie spotkania.

Koordynatorem Szkolnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek była pani Teresa Kaciuba.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych Przeglądach, które wpisują się w piękną tradycję kolędowania w języku ojczystym w naszej szkole.

GRUDZIEŃ

Zaczytani - Zasłuchani

11 grudnia 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie  z cyklu Zaczytani –zasłuchani promujące czytelnictwo. Tym razem uczennice z klasy III: Kornelia Kozłowska, Emilia Kaciuba, Milena Osowska, Julia Grenda i Malwina Kobiałka pięknie odczytały fragmenty książki Pawła Beręsewicza „Czy wojna jest dla dziewczyn?”. To prawdziwa historia Eli Łaniewskiej, która zadawała swemu ojcu pytanie stanowiące tytuł książki. Wojna zaskoczyła ją dziewczynkę i popsuła jej dzieciństwo. Ela musiała wiele się nauczyć – przede wszystkim samodzielności.

Uzupełnienie czytanego tekstu stanowiła prezentacja multimedialna, w której  obok obrazów pojawiły się animacje.

Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w spotkaniu. Wywołało ono wiele pozytywnych emocji.

Zachęcamy do przeczytania książki! Zapraszamy do biblioteki szkolnej!

 

Czytanie na dywanie

Czytanie na dywanie dla dzieci z oddziałów przedszkolnych, które miało miejsce  04 i 05 grudnia, poświęcone było górnikom. Tym razem jednak zajęcia odbyły się inaczej – z wykorzystaniem kamishibaj, a więc „papierowego teatru”.

Większość kamishibaj to bajki, opowiadania składające się z ilustrowanych kart - papierowych  „slajdów”. Podczas ich prezentacji tworzy się wyjątkowy nastrój powstający za sprawą przenośnego teatru wykonanego na wzór parawanu  z teatrzyków marionetkowych. Stanowi on oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę.

Dzieci poznały w tej formie „Legendę o skarbniku”. Prezentowanie obrazów  wywołało aktywne uczestnictwo w narracji. Sprawiło też uczestnikom wiele radości.

LISTOPAD

Jestem sobie mały miś

Pluszowy miś to maskotka znana wszystkim dzieciom. Pierwszy miś powstał 117 lat temu. Historia jego powstania wiąże się z  osobą prezydenta USA - Teodora Roosvelta, W 1902 roku uczestniczył on w  polowaniu w trakcie którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydentowi zrobiło się żal zwierzątka i kazał je natychmiast uwolnić. Całe zdarzenie obserwował jeden  z rysowników, który zilustrował je  i następnego dnia obrazek znalazł się na czołówkach nowojorskich gazet. To z kolei zainspirowało producenta zabawek, który wykonał pluszowego misia i nazwał go "Teddy Bear” - od  zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta.

Święto misia  obchodzone jest 25 listopada, ponieważ właśnie wtedy przypada rocznica powstania pluszowej zabawki.

W naszej szkole, jak co roku święto pluszowego misia obchodzone było szczególnie. Tego dnia każde dziecko z przedszkola i klas I – III przyniosło  swojego misia.
Naszą uroczystość zaczęliśmy od przywitania wszystkich dzieci i ich misiów, następnie bawiliśmy się przy misiowych przebojach, obejrzeliśmy prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach  z dziecięcych bajek. Nie zabrakło też zabaw ruchowych.

Ważnym punktem spotkania była wizyta starszych koleżanek z klasy V, które pięknie odczytały wiersze o misiach i opowiadanie o przygodzie  misia – Bidulka.

Dzieci świetnie się bawiły. Miały też okazję szepnąć swoim misiom, że bardzo je lubią. Na zakończenie spotkania każdy otrzymał „misiowe ciasteczko”.

Zaczytani - Zasłuchani

16 listopada 2019 r. uczniowie klas młodszych spotkali się, aby wysłuchać fragmentów książki M. Rusinka  Zaklęcie na „w”.  To historia Włodka – małego chłopca, który  myśli, że wojna to jakieś złe zaklęcie, ponieważ dorośli wymawiając to słowo ściszali   głos, a świat utracił kolory  i stał się czarno –biały.

 Spotkanie odbyło się  w ramach cyklu, podczas którego  prezentujemy książki o wojnie widzianej oczyma dzieci oraz promujemy czytelnictwo.

Tym razem wybrane treści pięknie czytały uczennice klasy II: Natalia Nienajadło, Emilia Kędracka, Marcelina  Szal, Marlena Łozińska i Milena Szmagara. Uzupełnienie treści stanowił obraz, przekazany w formie prezentacji.

Dziękujemy rodzicom, którzy angażują się w nasze działania i obecnością podczas wydarzeń, wspierają swoje pociechy. Dziękujemy również nauczycielom  i wychowankom z Zespołu Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie/ oddział w Wielkich Oczach  za przyjęcie zaproszenia  i uczestnictwo w spotkaniach.

Czytanie na dywanie

13,18 i 22 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w kolejnym spotkaniu z cyklu Czytanie na dywanie. Tym razem najmłodsza grupa słuchała bajki „O dobrym wilku”. Pięciolatki poznały przygodę jaka przytrafiła się konikowi Makaronikaowi – jednemu z bohaterów zbioru opowiadań „Zwierzaki – Rozrabiaki” K. Zychli . Sześciolatki spotkały się z „Cykorem” – malutkim kotkiem, którego niezwykłe przeżycia opisała w swojej książce M. Kulus.

Spotkania upłynęły w sympatycznej atmosferze,  towarzyszyły im rozmowy o ulubionych zwierzątkach  i wspólne zabawy.

PAŹDZIERNIK

Zaczytani - Zasłuchani

Zarówno czytanie jak i słuchanie należą do grona ważnych umiejętności nabywanych przez dzieci w ramach edukacji szkolnej. Poza zajęciami dydaktycznymi do ich doskonalenia przyczyniają się również, organizowane w naszej szkole każdego miesiąca, spotkania
z książką. Dotychczas przeprowadzano je wyłącznie dla uczniów klas I – III, jednakże
w bieżącym roku zostały one poszerzone, obejmując tym samym również uczniów klasy IV. Spotkania z książką mają szeroki wymiar edukacyjny. Dzięki uczestnictwie w nich dzieci mają możliwość uświadomienia sobie, że ten kto potrafi czytać i uważnie słuchać - wie więcej.

Tego roku, w ramach comiesięcznych spotkań z książką, uczniowie będą czytać i słuchać tekstów nawiązujących do wydarzeń wojennych. Tematyka ta została wybrana z powodu przypadającej na bieżący rok 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz stale toczącej się obok nas wojny współczesnej (problem uchodźców). Autorzy w swoich utworach przedstawiają te trudne wydarzenia opisując je z perspektywy dziecka, dzięki czemu książki w przystępny sposób opowiadają o tym, co ważne, ucząc i zarazem wzruszając czytelnika.

Podczas październikowego spotkania z książką uczennice klasy IV: Kasia Jastrzębska, Ania Jastrzębska, Kasia Janeczko i Martyna Bawłowicz pięknie odczytały fragmenty książki pt. „Wszystkie moje mamy”, autorstwa Renaty Piątkowskiej. Utwór ten jest opowieścią, którą snuje żydowski chłopiec - Szymon Bauman. Przenosi on czytelnika do czasów II wojny światowej, w których przyszło mu żyć będąc dzieckiem. W jego pamięci przesuwają się obrazy z tamtych lat. Pośród nich jest także siostra Jolanta (pani Irena Sendlerowa), której on i 2500 innych żydowskich dzieci zawdzięczają życie...

„Wszystkie moje mamy” to poruszający utwór, o który warto wzbogacić swoją wiedzę. Zachęcamy tym samym do odwiedzenia naszej biblioteki i zapoznania się z całą historią opowiadaną przez Szymona.

Serdecznie dziękujemy pani Irenie Litwińskiej (dyrektor GBP w Wielkich Oczach) za obecność podczas październikowego spotkania i wspieranie naszych czytelniczych przedsięwzięć. 

W spotkaniu uczestniczyły również dzieci i młodzież oraz ich opiekunowie z Zespołu Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie – oddział w Wielkich Oczach.

Podziękowania składamy także wszystkim mamom, które swoją postawą inspirują
i wspierają pociechy, uczestnicząc wraz z nimi w comiesięcznych spotkaniach z książką. Utwory literackie uczą, bawią i wzruszają. Swoją niezwykłą mocą potrafią rozbudzić wyobraźnię czytelnika na tyle, iż może on poczuć się częścią, a nawet głównym bohaterem czytanej opowieści. Zachęcamy każdego rodzica do codziennego czytania dzieciom i z dziećmi.

"Czytanie na dywanie"

Spotkania dzieci z oddziałów przedszkolnym z książką wpisały się już na stałe do kalendarza wydarzeń jako czytanie na dywanie. Mamy nadzieję rozbudzić u dzieci zainteresowanie książką, które w przyszłości przerodzi się w pasję czytania. Dzieci bardzo dobrze zapamiętują treści czytanych tekstów i chętnie wypowiadają się na ich temat. Działanie to rozwija kompetencje poznawcze u dzieci, wpływa na ich rozwój , kształtuje osobowość  wprowadza w świat wartości.

07 października dzieci z oddziału pięciolatków słuchały jednej z opowieści przedstawianej w książce K. Zychla pt. „Zwierzaki rozrabiaki”. Grupa sześciolatków 10 października poznała życie swojego rówieśnika z Afryki, do którego dotarła znana podróżniczka Martyna Wojciechowska. Efektem podróży stała się książka „Dzieciaki świata”. Czterolatki 17 października słuchały bajki o Wilku i siedmiu koźlątkach.

 Mamy nadzieję, że czytanie w szkole, wsparte działaniami w domu  sprawi, że dzieci będą odczuwały  przyjemność  ze słuchania tekstów czytanych im przez osoby dorosłe. Będą też odczuwały potrzebę słuchania, a potem samodzielnego czytania.

WRZESIEŃ

"Dzień głośnego czytania"

Od 2001 roku w dniu 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W ramach tej akcji spotkaliśmy się  w naszej szkole 27 września. Pamiętając o zaletach czytania, chcieliśmy  zachęcić uczniów do bliższego kontaktu z książką. Z racji przypadającej w bieżącym roku 80 rocznicy wybuchu II wojny światowe, wybór padł na „Asiunię”.  Autorka książki Joanna Papuzińska przenosi nas do czasów, kiedy była Asiunią, małą dziewczynką,(…) dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach…” i ukazuje te trudne i smutne wydarzenia z punktu widzenia dziecka. 

W tym roku do zaproszenie do głośnego czytania przyjęli nauczyciele z naszej szkoły i goście. Nasi uczniowie oraz zaprzyjaźnieni z nami wychowankowie Oddziału Zespołu Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie zasłuchali się w pięknie czytane fragmenty książki.  Całość dopełniła prezentacja będąca podsumowaniem treści.

"Zaczytani"

Zaczytani  to cykl spotkań naszych uczniów z nauczania z integrowanego z książką. Jest to kontynuacja działań  rozpoczętych przed trzema laty.

 Książki to doskonały sposób na zagospodarowanie wolnego czasu, rozrywkę i zdobywanie wiedzy. Dzieci nie lubią czytania, gdyż wydaje im się, że tracą na nie czas. Trzeba im pokazywać, że czytanie może być się nie tylko nauką , ale też dobrą zabawą i pasją. Warto pomóc dziecku, by dokonało takiego odkrycia. Książka, która w okresie dzieciństwa wywołuje radość i przynosi zadowolenie, będzie też towarzyszką w dorosłym życiu.

Podczas pierwszego spotkania – 24.09.2019 r. uczniowie  z klasy III: Bartosz Maciejski, Michał Kondej, Sebastian Łoziński i Sebastian Kobiałka pięknie czytali tekst Anny Onichimowskiej  „Mały Powstaniec”, przenosząc słuchaczy do czasów Powstania Warszawskiego, w którym obok dorosłych zapisały swój udział dzieci.

"Narodowe czytanie"

7 września odbyła się ósma edycja  Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji, nad którą patronat objęła Para Prezydencka. Tym razem doczytania zostało zaproponowanych 8 nowel. „ (…) teksty te  - napisał w specjalnym liście Prezydent - nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.”

W naszej szkole do czytania została wybrana „Katarynka” B. Prusa. W lekturę tekstu wplecione zostały fragmenty inscenizacji. Całość przygotowana przez uczniów klasy VII pod kierunkiem p. Teresy Kaciuba została zaprezentowana społeczności szkolnej we wtorek 10 września.

 

 

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

CZERWIEC

"Jak nie czytam, jak czytam" - pobijamy rekord czytania

Już po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji ”Jak nie czytam, jak czytam – pobijamy rekord czytania”. Organizatorem akcji jest miesięcznik Biblioteka w szkole. „Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek.”

                Nasi uczniowie 07 czerwca aktywnie włączyli się w ogólnopolskie czytanie. Wszyscy wraz z nauczycielami zgromadzili się o godzinie 1000 na sali gimnastycznej. Każdy zajął dogodne miejsce, otworzył przyniesioną przez siebie książkę i zagłębił się w jej treści. Po upływie wyznaczonego czasu zmieniliśmy formę czytania . Wywołało to początkowo lekkie zaskoczenie i zdziwienie. Ale już po chwili każdy czytał głośno dalszy ciąg  swojego tekstu. 

Następnie czytający utworzyli kolorową książkę. Jej środek i krawędzie  wyznaczały białe, różowe i czarne koszulki, w które byli ubrani. „Karty książki” wypełniły inne kolory. Każdy zaprezentował czytaną  przez siebie książkę, unosząc ją do góry. Na zakończenie spotkania uczestnicy utworzyli „czytający pociąg” . Liczył on143 pasażerów, którzy wybrali się w podróż z książką.    

           Okazuje się, że książka jest dobra na każdą okazję. Jeśli się z nią zaprzyjaźnimy – o nudzie nie ma mowy. Ale żeby tak się stało, trzeba po nią sięgnąć – do czego mocno zachęcamy.

Cała Polska Czyta Dzieciom

Już po raz osiemnasty Fundacja ABCXXI organizuje tydzień czytania dzieciom w ramach kampanii społecznej Cała Polska Czyta dzieciom. Akcja ma na celu propagowanie czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci od najmłodszych lat, zwrócenie uwagi dorosłych na potrzebę czytania dzieciom.

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w tę ogólnopolską akcję. Z inicjatywy Biblioteki szkolnej zorganizowane zostało spotkanie z książką. Rozpoczęliśmy je od wysłuchania piosenki reklamującej kampanię. Następnie dzieci wsłuchały się w pełną nieoczekiwanych zwrotów opowieść o poecie  „(…) od Lokomotywy, Ptasiego radia, Kwiatów polskich i wielu, wielu innych ważnych , pięknych wierszy” , o poecie, (…) który potrafił  zaczarować w słowa nawet najbardziej szarą rzeczywistość.” A wszystko to w książce A. Frączek pt. „ Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”,  której fragmenty  odczytali zaproszeni goście: pani Aneta Juraszek i pani Agnieszka Furman.    

Głośnemu czytaniu towarzyszyły zgadywanki, wesołe  filmiki o książkach i czytaniu, a także pełna humoru recytacja „Lokomotywy.”

MAJ

Czytanie na dywanie

9, 10 i 13 maja odbyło się kolejne spotkanie dzieci z oddziału przedszkolnego z książką z cyklu czytanie na dywanie. Tym razem dzieci najmłodsze słuchały wiersza „Bambo” Juliana Tuwima oraz baśni afrykańskiej „Dziewczynka i gwiazdy” . Pięciolatki miały okazję poznać Mruka – sympatycznego kota ze zbioru „Opowiadań o kotkach, kotach kociskach” R. Piątkowskiej. Natomiast najstarsza grupa wybrała się w podróż do Etiopii, by razem z Martyną Wojciechowską odwiedzić egzotyczne miejsca i dowiedzieć się jak żyją ich mieszkańcy- bohaterowie „Dzieciaków świata”.

Pamiętajmy, że czas spędzony z książką, nie jest czasem straconym. To miłe chwile, które utrwalają się w pamięci.

Spektakl w Gminnej Bibliotece Publicznej

Często mówi się dziś, że Internet jest skarbnicą wiedzy, bowiem można znaleźć tam mnóstwo informacji. Nie wymaga to jednocześnie większego wysiłku. Wystarczy „kliknąć” i otwierają się odpowiednie strony. Czy znaczy to, że Internet wyparł z użycia tradycyjne książki? Że tak nie jest, wiemy wszyscy, ale więcej na ten temat mogą powiedzieć uczniowie klas I – IV. Stali się oni bowiem uczestnikami niecodziennego wydarzenia: zostali zaproszeni do uczestnictwa w teatrzyku o intrygującym tytule: „Prastara Książnica - skarb i tajemnica... bo mądrość tkwi nie tylko w WiFi”. Ze sztuką przyjechali do Gminnej Biblioteki Publicznej aktorzy z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” w Krakowie. A efekt wyprawy po skarb, na którą wybrała się piratka Kira zaskoczył ją samą. Bowiem okazało się, że najnowsza technologia czasem zawodzi i warto mieć przyjaciół, którzy pomogą w tarapatach. A co ze skarbem? – oczywiście czekał ukryty. Dotarcie do niego było możliwe, po rozwikłaniu rebusu, którzy strzegł tajemniczego miejsca o nazwie Książnica. Co to za miejsce? –  na to pytanie z pewnością  odpowiedzą bezbłędnie uczestnicy wyprawy. Zapamiętają również, że Internet ułatwia nam życie, ale należy odpowiedzialnie z niego korzystać. Nie zastąpi on jednak -mimo swoich zalet – książki. Dlatego sięgajmy po książki i czytajmy, czytajmy, czytajmy!

Dziękujemy serdecznie dyrektor GBP w Wielkich Oczach p. Irenie Litwińskiej, która w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zorganizowała naszym uczniom udziału  w spektaklu.

 

Akcja "Przerwa na czytanie"

10 maja 2019 r. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej bicia rekordu w liczbie osób czytających  na przerwie pt. „Przerwa na czytanie”.

              Organizatorem akcji jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego  w Gorzowie Wielkopolskim. Honorowy patronat nad akcją objęła Fundacja ABCXXXI Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Lubuski Kurator Oświaty – p. Ewa Rawa.

            Akcja ma na celu - między innymi - pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe i warto czytać oraz wskazanie, że sięganie po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu jest możliwe.

            Społeczność naszej szkoły „zaczytała się” podczas przerwy 10 i 20 minutowej ( w godzinach 935-945  i 1030-1050 ). Każdy uczeń miał ze sobą książkę – własną , bądź wypożyczoną z biblioteki.  Dzieci młodsze wraz z wychowawcami czytały w swoich klasach – przyjmując dogodne pozycje na dywanie. Uczniowie starsi zagłębili się w lekturę na korytarzu szkolnym. Dotąd czytanie podczas  przerwy było udziałem niewielkiej liczby uczniów,  okazało się że może stać się ono wydarzeniem na większą skalę i zaktywizować społeczność uczniowską . Była to niecodzienna przygoda z książką, która pokazała, że czytanie to przyjemność i czytać może każdy. 

            W akcji wzięło udział 164 uczestników.

 

KWIECIEŃ

Warto znaleźć czas dla książki !?

Kwiecień jest wyjątkowym miesiącem w kalendarzu, bowiem obfituje on  w wydarzenia związane z książką, biblioteką i czytelnictwem. Uczniowie klasy VI zostali zaproszeni do udziału w zajęciach warsztatowo-czytelniczych, które odbyły się  25 kwietnia w bibliotece szkolnej. Miały one na celu promocję książek i czytelnictwa,  zachęcenie do czytania i dzielenia się wrażeniami po lekturze. Uczniowie opowiadali  o przeczytanych przez siebie książkach i polecali je kolegom i koleżankom. Szczególnym powodzeniem cieszyła się fantastyka. Okazało się, że spotkanie z książką nie musi być nudne. Warto więc przeznaczyć część wolnego czasu dla książki  - wybrać tę właściwą i zacząć czytać.

Efektem  spotkania stała się wspólna praca plastyczna uczestników, zatytułowana : „Czytamy, polecamy”. Nad ostatecznym kształtem pracy czuwały : Ola Złonkiewicz, Ania Struś i Kasia Kozłowska.

Umiemy pięknie czytać!

Czytanie jest ważną umiejętnością. O tym, że potrafią pięknie czytać, przekonali nas uczniowie z klas IV – VI, którzy 05 kwietnia wzięli udział w Konkursie Pięknego Czytania  „Pory roku w literaturze”. Konkurs zorganizowany przez bibliotekę szkolną miał na celu rozbudzanie pasji czytania, motywowanie uczniów do czytelnictwa i rozwijanie zdrowego współzawodnictwa.

         Po zapoznaniu się z nieznanym tekstem  - uczestnicy prezentowali swój talent przed komisją konkursową, która wyłoniła laureatów, oceniając poprawność językową, dykcję, intonację oraz ogólny wyraz artystyczny.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy- dyplomy i drobne gadżety.

Dziękujemy  uczestnikom konkursu za emocje i przyjazną atmosferę, ale przede wszystkim za piękne czytanie.

 

Czytanie na dywanie

„Dzień dobry, panie Andersenie.(…)

Pan wie, co będzie, co z nas będzie,

I już niedługo przyjdzie czas,

Że wyrośniemy na łabędzie

I pofruniemy aż do gwiazd!”

            (Wanda Chotomska)

 

Kwietniowe czytanie na dywanie w oddziałach przedszkolnych dotyczyło postaci Hansa Chrystiana Andersena i jego twórczości. Drugiego kwietnia bowiem przypada dzień urodzin tego znanego na całym świecie pisarza. Dzień ten uznany został jako Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Maluszki ze skupieniem wysłuchały baśni o „Calineczce” i „Księżniczce na ziarnku grochu”, zwracając uwagę na piękne ilustracje w każdej z nich. Obejrzały również inne książki z baśniami pisarza, znane  często także z adaptacji filmowych.

MARZEC

Konkurs recytatorski "Wiosna tuż, tuż ...."

Wiosna tuż, tuż….” pod takim hasłem 21 marca 2019 roku odbył się konkurs recytatorski adresowany do uczniów z klas I – III. Celem jego było zainteresowanie dzieci poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich , uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze oraz wyrobienie odwagi i śmiałości do występów na scenie.

            Mali artyści przygotowali wiersze z dostępnej literatury dziecięcej. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci zbioru wierszy, słodkości i dyplomów. Trzy główne nagrody zdobyły:

Katarzyna Janeczko – I miejsce

Emilia Kaciuba – II miejsce

Laura Falarz – III miejsce.   

Spotkaniu towarzyszyła ciepła, miła atmosfera dopełniona różnobarwnymi, wiosennymi strojami uczestników.       

  Konkurs został zorganizowany we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną  w Wielkich Oczach. Dziękujemy dyrektor biblioteki p. Irenie Litwińskiej za życzliwość, zaangażowanie i wspieranie naszych inicjatyw oraz sponsorowanie nagród dla uczestników konkursu.

Spotkanie z cyklu "Zaczytani"

„Kto czyta – wie więcej”  - tym hasłem rozpoczynamy z reguły nasze spotkania z cyklu „Zaczytani” organizowane przez bibliotekę szkolną. 19 marca uczniowie z klas  I – III mieli okazję zapoznać się z fr. opowiadania  Danuty Parlak  pt. „Kapelusz Pani Wrony”. Akcja przenosi nas do świata, w którym bohaterami są zwierzęta. Posiadają one cechy ludzkie i dotykają ich problemy podobne do naszych. Możemy się od nich wiele nauczyć – między innymi tego, że trzeba  i warto pomagać.

Książka znalazła się na liście lektur w nowej podstawie  programowej.

            Fragmenty opowieści o pani Wronie i jej przyjaciołach pięknie czytali chłopcy z klasy II: Dawid Kaczmar, Mateusz Kaczmar, Sebastian Kabiałka, Michał Kondej i Wiktor Kowalów.        

            Dziękujemy  mamom, które wspierają swoje pociechy i uczestniczą w naszych spotkaniach z książką. Zachęcamy rodziców do codziennego czytania dzieciom  i z dziećmi.

LUTY

Kocia zakładka do książki

            Koty, kotki, koteczki – to nasi domowi ulubieńcy. Rozpieszczamy je, a one odwdzięczają się nam łasząc się i mrucząc. Koty stanowią również wdzięczny temat w literaturze dziecięcej. One też stały się inspiracją dla dzieci z klas nauczania zintegrowanego. Uczniowie bowiem wykonali kocie zakładki do książki. Wszystkie prace znalazły się na wystawie. A dzieci utrwaliły ważną zasadę, jaką jest szanowanie książek poprzez zaznaczanie zakładką czytanego miejsca.

Czytanie na dywanie

„…Wszystkie koty są wspaniałe,

te ogromne i te małe:

tygrys żółty czarne pasy,

ryś przemierzający lasy,

wdzięczna puma, gepard szybki,

żbik, ocelot, lampart gibki

oraz lew – król zwierząt płowy

i karakal kot stepowy.

Wszystkie sierść  prześliczną mają,

całkiem miło wyglądają.

Lecz to groźne drapieżniki,

Każdy z nich jest bardzo dziki,

 Więc je tylko oglądamy

 i z daleka podziwiamy.

A głaskamy te domowe,

małe kotki pokojowe.

             (K. Nowicka „Niesforny kotek”  fr.)

Dzieci wiedzą, że  17 lutego koty mają swoje święto - Dzień Kota. Jest to okazja, żeby porozmawiać o zwyczajach i potrzebach naszych ulubieńców.

            Dzieci z oddziałów przedszkolnych chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami  odnośnie „kocich relacji”. Wysłuchały też z zainteresowaniem wierszy i opowiastek o kotach.

Dowiedziały się jak to się stało, że „(…)wszystkie myszy na całym świecie boją się kotów i chowają się przed nimi w malutkich mysich norkach”.

 Na zakończenie spotkań, które odbyły się 08 i 28 lutego wszystkie grupy zaśpiewały „kocią piosenkę.”

STYCZEŃ

Spotkanie z kolędą i pastorałką

Już od kilku lat w naszej szkole odbywa się przegląd kolęd i pastorałek organizowany przez panią bibliotekarkę – Teresę Kaciuba. W tym roku „Spotkanie z kolędą i pastorałką” odbyło się 29 stycznia. Jego celem jest kultywowanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, promocja uczniów zdolnych wokalnie i muzycznie, rozwijanie talentów oraz integracja społeczności szkolnej.

W przeglądzie uczestniczyło 31 uczniów z ZSP w Wielkich Oczach oraz z ZP im. Jana Pawła II w Lubaczowie – oddział Wielkie Oczy. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe: klasy I-III oraz klasy IV – VIII oraz III gimnazjum.

Podczas występów dominowały tradycyjne kolędy, ale można było też usłyszeć piękne pastorałki. Niektórzy wykonawcy śpiewali z podkładem instrumentalnym, a jeszcze inni przygrywali na gitarze czy keyboardzie. Wszystkich uczestników nagrodzono dyplomem, a osoby wyróżnione otrzymały nagrody rzeczowe i słodkości.

TOBIE KSIĄŻKO PRZYRZEKAMY! - pasowanie na czytelnika

17 stycznia 2019 r. uczniowie klasy I zostali  przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystego pasowania dokonała dyrektor szkoły p. Jadwiga Pałczyńska. W zaczarowany świat bajek   ukryty w książkach  wprowadzili maluchów starsi koledzy z klasy V. Oni też przeprowadzili „egzamin”, który wykazał, że pierwszoklasiści doskonale znają baśnie i ich bohaterów. Wiedzą również, że książki służą wielu czytelnikom i należy je szanować. Dzieci wysłuchały również opowieści ze zbioru „Baśniowe ścieżki”, którą pięknie odczytała dla nich p. Marta Kędracka.

Każdy uczeń oprócz dyplomu otrzymał zakładki do książki i kartę czytelnika.

Pasowanie odbyło się w bibliotece szkolnej. Jest ona miejscem przyjaznym i każdy jest w niej mile widziany. Można tu bezpiecznie spędzić czas w towarzystwie książek, gier planszowych, skorzystać z komputera. „Myśli zebrać też się da, bo spokój i cisza tutaj trwa”.

Czytanie na dywanie

Podczas styczniowego spotkania z książką i „Czytania na dywanie” (10, 11 i 16 stycznia) dzieci z oddziałów przedszkolnych po raz kolejny spotkały się ze znanymi już sobie bohaterami. Czterolatki wysłuchały opowieści o niebieskiej żabce, która towarzyszyła chorej dziewczynce. Dzieci pięcioletnie poznały kotkę Aksamitkę, która została przewodnikiem niewidomego psa. Natomiast sześciolatki dowiedziały się, jak wygląda życie ich rówieśniczki Matiny, która  w Nepalu została wybrana na Kumari, czyli żywą boginię. 

Mamy nadzieję, że czytanie w szkole, wsparte działaniami w domu  sprawi, że dzieci będą odczuwały  przyjemność  ze słuchania tekstów czytanych im przez osoby dorosłe. A z czasem same, świadomie już, sięgną po wybraną pozycję.

Zaczytani

Styczniowe spotkanie z książką stało się dla uczniów z klas I –III doskonałą okazją do zabawy słowem. A wszystko to za sprawą wierszy Wandy Chotomskiej ze zbioru „Podróże na piórze”. Pięknie czytane przez uczniów z klasy V –Konrada Antoniów, Wiktorię Szpindor, Kamila Grabas i  Angelikę Folta -  przeniosły słuchaczy w kolorowy świat fantazji.

Doskonały wybór wierszy zachęca dzieci zarówno  do słuchania jak i  samodzielnego czytania. Uwagę przyciągają również kolorowe ilustracje, które stanowią dopełnienie tekstu.

GRUDZIEŃ

Spotkanie z p. Wiesławem Drabikiem

Grudzień jest miesiącem obfitującym w różne wydarzenia. Jednym z nich było spotkanie uczniów z klasy I i II z Wiesławem Drabikiem -pisarzem i ilustratorem, autorem książek dla dzieci. Są to wierszowane, pełne humoru opowiastki - wszystkie pięknie i bogato ilustrowane. Dzieci chętnie po nie sięgają, zwłaszcza, że bohaterami ich są sympatyczne zwierzątka. Autor książeczek opowiadał o swojej pasji, jaką jest tworzenie, cytował fragmenty tekstów, układał na bieżąco sympatyczne rymowanki. Dzieci zostały obdarowane zakładkami, naklejkami i kalendarzami. Nagrodami były również bajeczki, które przypadły w udziale najbardziej oczytanym dzieciom.

Czytanie na dywanie

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia grudniowe Czytanie na dywanie miało również świąteczny wydźwięk. Dzieci z oddziału przedszkolnego słuchały opowieści  o małym osiołku, którego trudne życie rozświetliła szczęśliwa gwiazda. Niespodziewanie bowiem stał się towarzyszem  Świętej Rodziny i świadkiem narodzin Dzieciątka. Autorką opowieści  „Osiołek  i gwiazda” jest E. Stadtmiiller.

LISTOPAD

Zaczytani

21 listopada uczniowie klas młodszych uczestniczyli w kolejnym spotkaniu z cyklu Zaczytani. Tym razem dzieci słuchały fragmentów książki  „Afryka Kazika” napisanej przez Łukasza Wierzbickiego. Uczestniczyły w przygodach Kazimierza Nowaka – podróżnika, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze.

Młodszym kolegom pięknie czytały uczennice klasy VI – Karolina Kęczkowska, Mariola Sikorska, Oliwia Sydorów i Martyna Kociołek.

Czytanie na dywanie

Już po raz trzeci w bieżącym roku szkolnym odbyło się  czytanie na dywanie, czyli spotkanie z książką oddziałach przedszkolnych. 19 listopada dzieci z oddziału pięciolatków słuchały kolejnego opowiadania. Sześciolatki poznały życie swojej rówieśniczki Lien z Zatoki Ha Long w Azji, która spędza życie na wodzie. Natomiast 22 listopada  w związku z Światowym dniem Pluszowego Misia dzieci czteroletnie słuchały opowieści o ”Złotowłosej i trzech niedźwiedziach”. Poznały również historię tego święta oraz wykonały ‘misiowy taniec”.

PAŹDZIERNIK

Do Niepodległej – w 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

23 października uczniowie naszej szkoły zgromadzili się, by - jak co miesiąc - wysłuchać tekstów nawiązujących do niepodległości Polski.

Bieżące spotkanie koncentrowało się wokół wydarzeń z 1918 r. w Lubaczowie, kiedy to społeczność miasta zapisała swój udział w walce o przynależność do Polski.

Poezję patriotyczną  oraz fragmenty tekstów, odnoszących się do walki o Lubaczów, zaprezentowali przygotowani przez p. Teresę Kaciubauczniowie klasy VII i VIII: Kinga Sęga, Karolina Folta, Sebastian Bołotiuch, Kinga Folta, Katarzyna Semczak, Michał Sikorski i Sylwia Szawińska. Przybliżyli oni również postać generała Stanisława Dąbka, który organizował obronę miasta, za co otrzymał honorowe obywatelstwo Lubaczowa.

Przybyły na spotkanie pan Stanisław Kędracki – funkcjonariusz Straży Granicznej w Korczowej, wchodząc w rolę Stanisława Dąbka, zaprezentował słuchaczom własnoręcznie napisany przez generała życiorys uwzględniający działania podejmowane w celu obrony miasta.

W czytane teksty zasłuchali się również uczniowie i wychowawcy z zaprzyjaźnionego z nami  Oddziału Zespołu Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie.

Dziękujemy gościom i uczniom naszej szkołyza wspólne spotkanie i patriotyczną postawę.

Czytanie na dywanie

05, 11 i 18 października odbyły się kolejne spotkania dzieci przedszkolnych z książką z cyklu Czytanie na dywanie. Grupa najmłodsza słuchała bajki „O rybaku i złotej rybce”. Pięciolatki zawarły znajomość z „Pralinką” – sympatyczną koteczką z „Opowieści o kotkach, kotach i kociskach”. Natomiast  sześciolatki poznały codzienne życie i obowiązki dzieci z plemienia Himba- z Namibii.

Dzieci chętnie słuchają, gdy ktoś im czyta. Dodatkowo pytają, dopowiadają i proszą   o powtarzanie. Działania te świadczą o aktywności dzieci i  ich czynnym udziale w procesie  czytania.

WRZESIEŃ

Dzień Głośnego Czytania

Dzień głośnego czytania obchodziliśmy w naszej szkole 27 września. Głównym celem, który chcieliśmy osiągnąć, było zachęcenie uczniów do obcowania z książką. Dzieci miały okazję wysłuchać niecodziennej opowieści o „jednym z najbardziej niezwykłych biskupów Rzymu – wielkim przyjacielu dzieci – Papieżu Franciszku”. Bo - jak napisała autorka książki Nigdy tego nie zapomnę  Renata Piątkowska: „to ważne, by najmłodsi mogli poznawać wielkie i znaczące postaci współczesnego świata”.

A że czytanie łączy pokolenia, przekonaliśmy się już nie raz, dlatego zaprosiliśmy do czytania Mamy naszych uczniów: p. Aleksandrę Jachimską - Kowal, p. Monikę Radecką, p. Martę Kędracką, p. Dorotę Lorenc, p. Urszulę Kaciuba i p. Elżbietę Rogowską. Nasi uczniowie oraz zaprzyjaźnieni z nami wychowankowie Oddziału Zespołu Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie zasłuchali się w pięknie czytane fragmenty książki. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i radosnej atmosferze.

Czytanie na dywanie

Czytanie na dywanie to spotkania dzieci przedszkolnych z książką. Zainicjowane przed trzema laty przez bibliotekę szkolną, zostały zaakceptowane i ciepło przyjęte przez najmłodszych. Tworzą oni grono wdzięcznych słuchaczy. Bardzo dobrze zapamiętują treści czytanych tekstów i chętnie wypowiadają się na ich temat. Działanie to rozwija kompetencje poznawcze u dzieci, wpływa na ich rozwój , kształtuje osobowość  wprowadza w świat wartości.

20 września  grupa czterolatków słuchała bajki o Wilku i siedmiu koźlątkach, 24 września dzieci z oddziału pięciolatków poznały Fiodora, Miłkę i Miglanca z Opowiadań o kotkach, kotach i kociskach. Dzieci sześcioletnie 26 września poznały Zuzu swego rówieśnika z Afryki  - jednego z bohaterów książki M. Wojciechowskiej.

Do Niepodległej – w 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

W setną  rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę społeczność uczniowska naszej szkoły od początku 2018 roku gromadzi się wokół literatury niepodległościowej, aby dać wyraz pamięci tym, którzy zarówno na drodze dyplomacji jak i z orężem w ręku, angażowali się w walkę o niepodległy byt i narodową tożsamość. Jest to również okazja do głębokiej refleksji nad własną postawą i przejawami współczesnego patriotyzmu młodego człowieka.

Pierwsze spotkanie w bieżącym roku szkolnym miało miejsce 25 września. W jego organizację i przebieg zaangażowali się uczniowie klasy VII wraz z p. Teresą Kaciuba. Za sprawą Natalii Kryk, Kingi Sęga, Dawida Krzyszkowskiego, Justyny Złonkiewicz, Karola Stanickiego i Jana Sopel usłyszeliśmy  strofy poezji patriotycznej W. Bełzy i L. Staffa. Wysłuchaliśmy również słów Józefa Piłsudskiego, które kierował do I Kompanii Kadrowej oraz do I Brygady Legionów Polskich. Ponadto dowiedzieliśmy się, jaki był Marszałek prywatnie, co oznaczało między innymi, gdy zwracał się do kogoś mianem „dziecko”, a co wróżył zwrot „per pan”.

Razem z nami Jubileusz powrotu Polski na mapy świata uczcili uczniowie i wychowawcy z zaprzyjaźnionego z nami  Oddziału Zespołu Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie.

Nasze zaproszenie przyjął również pan Krzysztof Pukas – funkcjonariusz Straży Granicznej  w Korczowej, który sugestywnie odczytał  fragmenty wspomnień,  kreśląc przed nami obraz Marszałka, jaki utrwalił  w nich książę Zdzisław Lubomirski.

Dziękujemy gościom i społeczności szkolnej za wspólną refleksję i zgłębienie treści związanych z kultywowaniem tradycji niepodległościowych.

Spotkanie z cykul ZACZYTANI

W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy spotkania z książką dla dzieci z nauczania zintegrowanego z cyklu Zaczytani. O tym, że czytanie ważne jest i warto czytać - wiemy wszyscy. Warto więc wdrażać i pielęgnować tę umiejętność u najmłodszych. Ważne by czytanie nie kojarzyło się dzieciom z przymusem, ale sprawiało im radość i stało się wręcz pasjonujące.

Podczas pierwszego spotkania – 21.09.2018 r. uczennice z klasy II: Julia Grenda, Emilia Kaciuba, Malwina Kobiałka, Kornelia Kozłowska i Milena Osowska pięknie czytały swoim koleżankom  i kolegom fragmenty książki Joanny Papuzińskiej pt. Mój tata szczęściarz. „Dawno, dawno temu to było, ale wcale nie w bajce, tylko w prawdziwym świecie.” – tak zaczyna się ta opowieść-   

 „Książka dla dzieci nie tylko  o Powstaniu Warszawskim ale i o szczęściu w nieszczęściu, o dostrzeganiu tego co ważne. Łamiąca stereotypy – konfrontująca wyobrażenia dziecka z realiami (…) W prosty i piękny sposób uczy  i wzrusza” .

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych dzieł literatury polskiej. Została zapoczątkowana w 2012 roku.  W bieżącym roku do wspólnego, ogólnonarodowego czytania , którego głównym celem jest promocja czytelnictwa, wybrano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Wybór ten ma się również przyczynić do refleksji nad dziejami państwa i stać się  formą uczczenia jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości.

11 września uczniowie klas:  III Gimnazjum, VIII i VI SP zaprezentowali społeczności szkolnej fragment „Przedwiośnia” - wizję szklanych domów. Spotkanie zostało wzbogacone o utwory M. Konopnickiej  i A. Asnyka, które znalazły się wśród 44 tekstów Antologii Niepodległości.

 

 

 

ROK SZKOLNY  2017/2018

Czerwiec

Tobie Ojczyzno!

Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę- 19 czerwca- odbył się uroczysty apel, podczas którego jednym z punktów było przestawienie sylwetek Ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Paderewskiego i Ignacego Daszyńskiego. Ich sylwetki i dokonania które wyróżniają się w szczególny sposób na tle działań niepodległościowych przedstawili uczniowie klasy VII.  

 

Czytanie na dywanie

7, 15 i 18 czerwca dzieci z  punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych słuchały dalszego ciągu opowiadania o przygodach znanych im  bohaterów: sympatycznego małego kotka „Cykora” i jeża „Szymona. Mali bajkowi psotnicy przeżyli wiele przygód, czasem niebezpiecznych – ale najważniejsze, że wszystko dobrze się skończyło. Dzieci będą pamiętały, że należy słuchać rodziców i nie wdawać się w rozmowy z nieznajomymi.

 

Cała Polska czyta dzieciom

„Czytanie łączy” to hasło Tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, jak co roku , uczestniczyła nasza szkoła również  W spotkaniu zorganizowanym 8 czerwca uczestniczyli zaproszeni goście: pani Aneta Juraszek i pan Janusz Jacyk, którzy czytali dzieciom fragmenty opowiadania A. Stelmaszczyk „Opowieści spod czereśni”. Uczniowie obejrzeli humorystyczne filmiki o książkach i czytaniu . Spotkanie przyniosło wiele radości.

 

Jak nie czytam, jak czytam

8 czerwca 2018 r. odbyła się III edycji ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam jak czytam”,  w której wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Akcja organizowana przez redakcję  miesięcznika Biblioteka w Szkole ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz pobicie rekordu czytania w jednym momencie z ubiegłego roku. Ważne jest przede wszystkim  to, by czytanie kojarzyło się pozytywnie . Akcja ma pokazać, że młodzi ludzie czytają więcej niż dorośli, że sprawia im to przyjemność.

 

Zaczytani - spotkanie IV
7 czerwca  po raz ostatni w tym roku szkolnym słuchaliśmy pięknego czytania w ramach spotkań z cyklu „Zaczytani”. Tym razem czytali nam uczniowie klasy I, którzy zapoznali nas z legendami o powstaniu Kobylnicy Wołoskiej, Skolina i Żmijowisk. Wszyscy czytający otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zgromadzonej widowni  towarzyszyło hasło: „Kto czyta, wie więcej!”.

Maj

Zostań Mistrzem Pięknego Czytania

28 maja w bibliotece szkolnej odbył się I i II etap konkursu czytelniczego „Zostań mistrzem pięknego czytania”, adresowanego do uczniów starszych klas szkoły podstawowej. Konkurs miał na celu propagowanie kultury czytelniczej, podniesienie poziomu czytelnictwa, popularyzację literatury dziecięcej i młodzieżowej (znajdującej się z zbiorach biblioteki w wyniku uczestnictwa w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa), wyrabianie nawyku czytania jako jednej z form spędzania wolnego czasu oraz rywalizacji  w miłej atmosferze.

Tytuł Mistrza Pięknego Czytania otrzymała Anna Janczura z klasy V. Wicemistrzem Pięknego Czytania została Martyna Sopel z klasy VI.

Dziękujemy uczestnikom konkursu. Gratulujemy zwycięzcom.  

 

Znawca Baśni Andersena

2 kwietnia - dzień urodzin H. Ch. Andersena ogłoszony jest również Dniem Książki Dziecięcej. Nawiązując do postaci H. Ch. Andersena i do jego twórczości, zorganizowany został konkurs dla uczniów klas III. 25 maja uczniowie rywalizowali o tytuł „Znawcy Baśni Andersena”. Tytuł ten uzyskała  Anna Jacyk.

Gratulujemy Ani ! Dziękujemy wszystkim uczestnikom!

 

Czytanie na dywanie

17 i 18 maja dzieci z  z punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych słuchały dalszego ciągu opowieści o przygodach znanych im już bohaterów: sympatycznego małego kotka „Cykora” i jeża „Szymona”. Tym razem do aktywnego słuchania zaprosiły maluszków starsze koleżanki: Natalia Kryk z klasy VI i Anna Janczura z klasy V.

 

„Pchła Krętaczka”

10.05.2018 r. ucz. z klas I-III obejrzeli spektakl pt. „Pchła Krętaczka”. Spektakl został oparty na utworze J. Brzechwy „Pchła Szachrajka”, a przedstawili go aktorzy Studia Teatralnego KRAK – Art z Krakowa. Do obejrzenia poczynań małej pchełki– kłamczuszki, która początkowo niesforna, ostatecznie postanawia zmienić swoje zachowanie , zaprosiła nas dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkich Oczach – p. Irena Litwińska.

 

Kwiecień 

Czytanie na dywanie

Prawie każde dziecko marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Dzieci lubią też opowiadania, bohaterami których są zwierzęta. Posiadają one z reguły cechy ludzkie. Słuchając takich opowieści, dzieci przekonują się, że zwierzęta, tak samo jak ludzie, czują, cieszą się, smucą, złoszczą, tęsknią, cierpią. Pozwala im to rozwinąć wrażliwość na dobro zwierząt. Utwierdzają się w przekonaniu, że kontakt z nim to bardzo poważne zobowiązanie.

09, 11 i 13 kwietnia  dzieci z punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych słuchały dalszego ciągu opowieści o „Przygodach jeża Szymona” i kotka „Cykora”, które pięknie czytała im starsza koleżanka Martyna Sopel. Nie zabrakło też rozmów o swoich ulubionych zwierzątkach, ich zwyczajach,potrzebach i oczekiwaniach.

Zaczytani – spotkanie III

„Ten wiersz jest o takiej wsi,
co po nocach mi się śni.
Pośród lasów zagubiona,
w południowo-wschodnich stronach.
Przy granicy, na rubieżach,
mało kto w te strony zmierza,
i mało kto o tym wie,
Wielkie Oczy wieś się zwie!”                                                                                                    

(fr. wiersza Teresy Grochowieckiej)

 

10 kwietnia  uczniowie klasy II przenieśli nas do czasów, kiedy powstawały Wielkie Oczy. Pięknie odczytali treść legend odnoszących się do początków miejscowości. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy malowniczych opisów dwóch stawów i grobli, od których to wzięła się nazwa miejscowości.

 

Do niepodległej

” Nie zginie Polska, nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale. Dla was, dla nas i dla całej ludzkości”                                                                                            

17 kwietnia uczniowie z klasy VII przybliżyli postać  wielkiego Polaka - Ignacego Paderewskiego, zwanego na całym świecie „królem pianistów”, oraz jego zaangażowanie w sprawy kraju.

 

Pory roku w literaturze” – konkurs pięknego czytania.

O tym, że czytanie odgrywa ważną rolę w edukacji, wie każdy. Aby pięknie czytać, trzeba   umiejętność tę doskonalić. 24. 04 odbył się konkurs pięknego czytania pod hasłem „Pory roku w literaturze”. W zmaganiach czytelniczych wzięło udział 11 uczniów z klas IV – VI. Zadaniem ich było odczytanie tekstu przedstawiającego przyrodę w różnych okresach roku. Uczniowie losowali teksty, zapoznawali się z ich treścią, a następnie pięknie je odczytywali, stosując się do kryteriów, z którymi zostali zapoznani.

Komisja przyznała:

I miejsce  - Justynie Styrna – ucz. klasy VI

Wyróżnienia: Wiktorii Szpindor -ucz. klasy IV i Oliwierowi Franus – ucz. klasy V

 Wszystkim uczestnikom dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy!

 

Plakat promujący książkę i czytanie z okazji Dnia Książki

Każdy dzień jest dobry, by promować książkę i czytanie. Jednak w kwietniu wypada ten szczególny dzień, kiedy książka ma swoje święto. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione zostało w 1995 roku przez UNESCO. Celem jego jest między innymi promocja czytelnictwa.

       25 i 26 kwietnia uczniowie z klas IV- VI pracując w grupach wykonali plakaty promujące książkę i czytanie. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością, czego efektem okazały się hasła i elementy składające się na całość pracy.

 

Marzec

Czytanie na dywanie

 „Cykor” i „Przygody jeża Szymona” to książki, z treścią których zapoznają się w tym semestrze najmłodsze dzieci. 09, 12 i 23 marca dzieci z punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych  słuchały kolejnej opowieści o przygodach tych sympatycznych bohaterów.

Czytaniu towarzyszyły rozmowy o zwierzątkach domowych i leśnych, ich środowisku i potrzebach. Nie zabrakło również zagadek i zabaw ruchowych.

 

Zaczytani – spotkanie II

19 marca odbyło się spotkanie uczniów z klas I – III w ramach realizacji zadania „Zaczytani”, w ramach którego poznajemy legendy z najbliższego regionu. Tym razem pięknym czytaniem zachwyciły nas uczennice z klasy III B. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy Legend o powstaniu Lubaczowa.

 

Wiosna tuż, tuż…

Pod takim hasłem odbył się konkurs recytatorski adresowany do uczniów klas I – III, organizowany przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Wielkich Oczach.

W zmaganiach recytatorskich wzięło udział 20 uczestników. Komisja przyznała:

I miejsce – Annie Jacyk z klasy IIIB

II miejsce Katarzynie Jastrzębskiej z klasy II

III miejsce – Katarzynie Janeczko z klasy II

 

Wyróżnienia: Zuzannie Ziajło –z klasy II, Emilii Kaciuba z klasy I, Karolinie Furdyna z klasy III A, Annie Jastrzębskiej z klasy II

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy oprócz dyplomów otrzymali drobne upominki.

Spotkaniu towarzyszyły piosenki o wiośnie.

Dziękujemy Rodzicom, którzy znaleźli czas i przyszli do szkoły, by wspierać swoje pociechy.

Dziękujemy Pani Irenie Litwińskiej – dyrektor GBP w Wielkich Oczach za współpracę, obecność i ufundowanie nagród.

Luty

Czytanie na dywanie

W ostatnim tygodniu lutego odbyło się spotkanie najmłodszych dzieci z książką. Tym razem maluchy słuchały opowieści o „ Przygodach jeża Szymona”  i małego kotka „Cykora”, które pięknie czytały im starsze koleżanki Ania Janczura i Martyna Sopel.

 

Zaczytani – spotkanie I

Ta akcja czytelnicza adresowana do dzieci z nauczania zintegrowanego, stanowi kontynuację działań podjętych w ubiegłym roku szkolnym. Spotkania z literaturą odbywają się raz  w miesiącu. Tematem przewodnim stały się legendy z najbliższego regionu. Będą je czytać dla swoich kolegów uczniowie z klasy II i III.  Akcja rozpoczęła się od zaprezentowania  „Legendy o Rzeszowie”  pochodzącej ze zbioru „Legend ziemi lubaczowskiej” Z. Trześniowskiego. Odczytali ją uczniowie klasy IIIA 27 lutego 2018 r.

 

Do niepodległej

100 rocznica odzyskanie niepodległości przez Polskę to okazja do rozmyślań i przypomnienia działalności politycznej twórców odrodzonej w 1918 r. Polski.  Będą temu służyć spotkania uczniów klas starszych szkoły odstawowej i gimnazjum, w czasie których zaprezentują oni   sylwetki polityków i ich działania poprzez czytanie tekstów historycznych.

            Pierwsze spotkanie odbyło się 27 lutego. Teksty literackie związane z postacią Marszałka J. Piłsudskiego prezentowali ucz. klasy VII .Poezję niepodległościową recytowała ucz. klasy V.

 

 

DZIAŁALNOŚĆ PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKI

W roku szkolnym 2016/2017

szczegółowe informacje znajduje się na stronie głównej.

 

 

wrzesień

Czytanie „Quo vadis” H. Sienkiewicza

05 września 2016 r.zostało zorganizowane czytanie powieści „Quo vadis”. Akcja ta odbyła się w związku z Narodowym Czytaniem tego wybitnego dzieła Henryka Sienkiewicza - polskiego pisarza, noblisty– patrona naszej szkoły.

 

Zaczytani w Sienkiewiczu  - spotkanie I

27 września 2016 r. uczniowie klas IV – VI zostali zaproszeni na pierwsze spotkanie             z mało znanymi utworami Henryka Sienkiewicza. Należy do nich  legenda „Jako się pan Lubomirski nawrócił i kościół  w Tarnawie zbudował”. Utwór pochodzi  ze zbioru „Baśnie i legendy”.

Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu

 

Dzień Głośnego Czytania

29 września 2016 r. wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Dzień Głośnego Czytania.

Uczestniczymy w niej już od kilku lat. Podkreślamy w ten sposób, że czytanie nie jest namobce i rozumiemy, że przynosi wiele korzyści i pozwala zapobiegać trudnościom będąc przy tym jednocześnie świetną zabawą. W bieżącym roku nasi uczniowie zostali zaproszeni do sięgnięcia po książki: „Szkoła na końcu świata” i „Tajemnica konia Dżango”.

 

Czytanie na dywanie– spotkanie I

To cykl spotkań czytelniczych z dziećmi z punktu przedszkolnego czterolatków i oddziałów przedszkolnych pięcioi sześciolatków. Celem ich jest kształtowanie wśród dzieci nawyku obcowania z książką i rozwijania od najmłodszych lat kompetencji czytelniczych. Czytanie tekstu połączone jest z rozmową i zabawami wokół tematu. Pierwszym tekstem, który wysłuchały dzieci  23 i 26 września był fragment książki Cz. Janczarskiego „Miś Uszatek” oraz opowiadanie  Katarzyny Zychlapt.”Złośliwe pokrzywy i byczek Kamyczek”ze zbioru ”Zwierzaki rozrabiaki „

 

październik

Zaczytani w Sienkiewiczu  - spotkanie II

Podczas drugiego spotkaniaz mało znanymi utworami Henryka Sienkiewicza, 11 października 2016 r.,przenieśliśmy się do czasów Polski szlacheckiej. Uczniowie wysłuchali „Legendy żeglarskiej” ujętej w zbiorze „Baśnie i legendy”.

 

„Dzieci – dzieciom: czytam, bo chcę”

To akcja czytelnicza adresowana do dzieci z nauczania zintegrowanego. Spotkania z książką i jej bohaterami zostały zaplanowane na każdy miesiąc roku szkolnego. Przygotowane fragmenty czytać będą dla swoich kolegów uczniowie z poszczególnych klas. Akcja rozpoczęła się od zaprezentowania fragmentów książki Agnieszki Chylińskiej „Zezia, GileriOczak”. W świat tych bohaterów zaprosiły nas uczennice klasy IIA 21 października 2016 r.

 

Pasowanie uczniów klasy I na czytelników

Biblioteka to miejsce, w którym każdy uczeń jest mile widziany. Od 25 październikabędą mogli z niego samodzielnie korzystać uczniowie z klasy, zostali bowiem uroczyście przyjęci do grona czytelników naszej szkoły. Uroczystość odbyła się w bibliotece szkolnej, pasowania dokonała dyrektor szkoły p. Jadwiga Pałczyńska. Każdy pierwszoklasista otrzymał dyplom i drobny upominek. Nie obyło się również bez części artystycznej, którą zaprezentowali członkowie koła teatralnego. 

 

Spotkanie autorskie z p. Wiesławem Drabikiem

Wiesław Drabik to autor wielu bajeczek dla dzieci. Spotkanie z nim zorganizowała26 października i zaprosiła nas na nie p. Irena Litwińska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkich Oczach. Uczniowie z klas I – III uczestniczyli w takim spotkaniu po raz pierwszy. Wykazali się umiejętnością słuchania i  znajomością tematyki baśniowej. Pamiątką  ze spotkania będzie na pewno autograf p. Drabika, który każdy uczeń mógł otrzymać.  

 

Czytanie na dywanie -- spotkanie II

Podczas spotkania  z książką 3 i 7 październikadzieci z edukacji wczesnoszkolnej wysłuchały fragmentu „Opowieści  o dżungli” oraz kolejny fragment opowiadania z cyklu „Zwierzaki rozrabiaki” .

 

listopad

Zaczytani w Sienkiewiczu  - spotkanie III

Tym razem spośród „Baśni i legend” Henryka Sienkiewicza wybór padł na opowiastkę pt. „Na Olimpie”. Uczniowie starsi mogli przypomnieć bogów greckich i ich siedzibę – górę Olimp.  Nie Zeus jednak był tu najważniejszy. Starożytni bogowie zostali osądzeni przez apostołów Piotra i Pawła. Ostała się tylko Afrodyta – miłość i szczęście ludzkie zarazem.

Z treścią tej legendy zapoznali kolegów członkowie SU 8 listopada.

 

Dzień Postaci z Bajek

Krasnoludek to niewątpliwie bajkowa postać. 9 listopadaz okazji Dnia Postaci z Bajek Krasnoludek ( prawdopodobnie był to Koszałek – Opałek) niepodziewanie pojawił się w szkole i odwiedził młodsze dzieci. Przyniósł ze sobą kronikę, dzięki  której zapoznał dzieci

Z niecodzienną bajką o Jasiu i Małgosi.

 

Czytanie na dywanie -- spotkanie III

9, 10 i 11 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych słuchały fragmentów baśni              „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.

 

XXI Powiatowe Prezentacje Sienkiewiczowskie 

Prezentacje Sienkiewiczowskie organizowane są ku czci Patrona szkoły. Jest to impreza powiatowa, uczestnikami której są szkoły podstawowe i gimnazjalne powiatu lubaczowskiego. Nad ich organizacją  i przebiegiem sprawuje pieczę biblioteka szkolna.          W bieżącym roku miały one formę pantomimy, a przyświecało im hasło – słowa Jana Pawła II „Quo vadis” katechezą dla świata.Nasz zespół zespól zaprezentował scenę przedstawiającą igrzyska z „udziałem” chrześcijan. Tegoroczne Prezentacje miały miejsce   17 listopada.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Święto Misia od dawna wpisane jest w plan pracy biblioteki szkolnej. Każdego roku dzieci wykonują ilustracje swoich pluszowych ulubieńców i przynoszą maskotki w tym dniu do szkoły. 24 listopadapodczas obchodów święta członkowie koła teatralnego umilili czasswoim młodszym kolegom, prezentując sympatyczne wiersze i inscenizację o  misiach.

 

„Dzieci – dzieciom: czytam, bo chcę” – spotkanie II

Podczas drugiego spotkania wysłuchaliśmy fragmentów książki „Porwanie małej Mili”   z serii Zaopiekuj się mną autorstwaHollyWebb. Tekst przybliżyli nam uczniowie klasy II B - 25 listopada

 

Złote gody

To uroczystość gminna, do uświetnienia której przyczyniła się biblioteka szkolna, przygotowując część artystyczną z uczniami. Złożył się na nią montaż słowno - muzyczny nawiązujący do lat wspólnie przeżytych przez jubilatów. Była również wiązanka piosenek ludowych, oraz taniec nowoczesny. Uroczystość odbyła się 29 listopada.

 

grudzień

 

8 grudnia uczniowie klasy VI uczestniczyli, w imprezie poświęconej Henrykowi Sienkiewiczowiuznanemu za Patrona 2016 roku.Turniej o tytuł Znawcy Literatury Henryka Sienkiewicza odbył się w MDK w Lubaczowie, a  zorganizowany został  przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Wł. Broniewskiego. Nasi uczniowie wzięli też czynny udział  w konkursie dla chętnych, w którym nagrodę stanowiły okolicznościowe kubki z nadrukiem. Obok turnieju drugim ważnym wydarzeniem było spotkanie autorskie z Anną Czerwińską – Rydel autorką m. in. książki „Piórem czy mieczem. Opowieść  o Henryku Sienkiewiczu”. Pisarka opowiadała o sobie, swojej pracy, odpowiadała na pytania. Można również było zakupić jej książki i otrzymać autograf z dedykacją.

 

Zaczytani w Sienkiewiczu  -  spotkanie IV

W czasie grudniowego spotkania z mało znanymi utworami Henryka Sienkiewicza, uczniowie słuchali legendy hinduskiejpt. „Dwie łąki”  ze zbioru Baśnie i legendy.

Do Krainy Brahmy i Sziwy zaprosili nas czytający tekst uczniowie z klasy IV i V.

 

„Dzieci – dzieciom: czytam, bo chcę” – spotkanie III

Kolejne spotkanie z książką adresowane do dzieci z nauczania zintegrowanego przebiegało          w świątecznej atmosferze. Taka wymowę posiadały również teksty: „Bursztyny” i „ Gwiazdka wigilijna” czytane pięknie przez dzieci z klasy III. Spotkanie odbyło się 16 grudnia.

 

Czytanie na dywanie -- spotkanie IV

„Rower Walentynki” to opowieść, z treścią której najmłodsze dzieci zapoznały się 7 grudnia.

Wywołała ona duże zainteresowanie, ponieważ została przedstawiona dzieciom w formie KAMISHIBAI.

 

styczeń

Zaczytani w Sienkiewiczu  - spotkanie V

„Bądź błogosławiona” – to tytuł legendy indyjskiej, którą 3 styczniaodczytali z podziałem na role uczniowie klasy V i VI.

 

Spotkanie z Kolędą i Pastorałką.

To wydarzenie daje społeczności szkolnej okazję do wspólnego kolędowania i przeżywania radości związanej ze Świętami Bożego Narodzenia. W bieżącym roku5 stycznia kolędy zarówno tradycyjne  jak i nowe oraz pastorałki zaśpiewało 17 uczestników indywidualnych, szkolne zespoły wokalno-instrumentalne oraz uczniowie z zaprzyjaźnionego z nami Zespołu Placówek im Jana Pawła II w Lubaczowie o/ Wielkie Oczy.

 

„Dzieci – dzieciom: czytam, bo chcę” – spotkanie IV

W zimowej atmosferze utrzymane zostało styczniowe spotkanie z książka dla dzieci z klas       I – III. W tajemniczy nastrój wprowadzili bowiem słuchaczy uczniowie kl. II A prezentując 13 styczniaopowiadanie o „Spotkaniu z Yeti”.

 

Czytanie na dywanie -- spotkanie V

Podczas spotkania-30 i 31 stycznia- dzieci po raz kolejny słuchały opowiadania z książki         K. Zychla „Zwierzaki Rozrabiaki”. Tym razem był to tekst pt.„Pachnąca chusteczka i owieczka Haneczka”.

 

luty

„Dzieci – dzieciom: czytam, bo chcę” – spotkanie V

„Piątka z zakątka” to opowiadanie o przygodach sympatycznej grupy dzieci i ich psa, którzy świetnie potrafią zorganizować sobie wolny czas. Fragmenty tej książki odczytali pięknie 10 lutegouczniowie klasy II B.

 

Zaczytani w Sienkiewiczu  - spotkanie VI

W tym spotkaniu z utworami Henryka Sienkiewicza w roli lektorów wystąpiły uczennice klasy V. Czytanie miało miejsce 14 lutego. Prezentowany tekst to poruszająca nowela -„Janko Muzykant”.

Randka w ciemno z książką

Każdy sposób jest dobry na promowanie książki i czytelnictwa. Temu celowi służyła również akcja walentynkowa zorganizowana w bibliotece szkolnej w Dniu Zakochanych – 14 lutego Zakochać się w książce?- to jest możliwe, ale trzeba dać jej szansę.

 

Czytanie na dywanie -- spotkanie VI

13,14  i 24 lutegopodczas kolejnych spotkań z książką dzieci z oddziałów przedszkolnych  słuchały tekstów o kotach, czasie i kosmosie.

 

marzec

 

„ Weaslejek”-  Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Harrym Potterze.

2 marca nasi gimnazjaliści spróbowali swoich sił w  Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Harrym Potterze. Konkurs zorganizowany został w formie testu. Wszyscy uczestnicy otrzymali również specjalne na tę okazję przypinki. Czekamy na wyniki.

 

Dzień Kobiet

Choć święto to zniknęło z kalendarza oficjalnego, my pamiętaliśmy. 8 marcaczłonkowie koła teatralnego zaprezentowali humorystyczny program poświęcony kobietom. Nie zabrakło również hitów muzycznych.

 

Spotkanie autorskie z Moniką Rakusą

Uczniowie klasy III uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Moniką Rakusa – pisarką, publicystką, autorką między innymi „Baśni dla Antosia”. Spotkanie zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie 10.03.2017 r.

 

„Dzieci – dzieciom: czytam, bo chcę” – spotkanie VI

„Dziewczynka i gwiazdy” to baśń afrykańska ze zbioru opowiadań pt. „Dar rzeki Fly”.   Słuchając tekstu uczniowie dowiedzieli się jak mieszkańcy kontynenty afrykańskiego  uzyskali odpowiedź na pytania: skąd wzięły się gwiazdy i dlaczego Buszmeni mają ciemną skórę i krótkie, kręcone włosy. Treść baśni czytali uczniowie klasy III 13 marca.

 

Zaczytani w Sienkiewiczu  - spotkanie VII

„Hania” to opowiadania H. Sienkiewicza z cykli tzw. „Małej trylogii”.  Uczniowie klasy VI

odczytali  fragmenty tej noweli14 marca.

 

Czytanie na dywanie -- spotkanie VII

Kolejne spotkania z książką dla dzieci z oddziałów przedszkolnych miały miejsce 6, 13 i 17 marca. Dzieci słuchały opowiadania J. Porazińskiej „Kazucha Kłamczucha”

 

„Pory roku w literaturze” – konkurs pięknego czytania

W konkursie  zorganizowanym 21 marcawzięło udział 10 uczestników. Były to uczennice klasy IV, V i VI oraz z zaprzyjaźnionego z nami ZP im. Jana Pawła II w Lubaczowie o/Wielkie Oczy. Uczestnicy losowali teksty ukazujące przyrodę w różnych porach roku. Ich zadanie polegało na pięknym przeczytaniu tekstu.

 

Spotkanie z Emilem Witt – młodym podróżnikiem z Poznania.

22marcagimnazjaliści z II i III klasy wzięli udział w spotkaniu z młodym podróżnikiem – Emilem Witt z Poznania, który wprowadził ich w świat Amazonii, opowiadając o przyrodzie Puszczy Amazońskiej i życiu Indian, z którym zetknął się podczas swojej wyprawy w tamten rejon. Ciekawe również okazały się okoliczności towarzyszące wyjazdowi.

 

kwiecień

 

Zaczytani w Sienkiewiczu  - spotkanie VIII

Kwietniowe spotkanie z utworami H. Sienkiewicza wprowadziło uczniów w świat baśni. „Sabałowa bajka” – to opowieść o wartościach : życiu, śmierci i Opatrzności. Ten tekst czytały pięknie uczennice klasy IV i V.

 

Czytanie na dywanie – spotkanie VII

5 i 7 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych wysłuchały opowiadania R. Jędrzejewskiej – Wróbel pt. „Gębolud”.  Główny bohater opowieści -trochę zagubiony w codziennej krzątaninie boi się zmian i postępuje w brew sobie. Tak jednak wcale nie musi być…. Można sobie pomóc.

 

„W krainie mitów”

                12 kwietnia uczniowie klasy V i VI obejrzeli w MDK w Lubaczowie spektakl pt.  „ W Krainie mitów”, przygotowany przez  aktorów Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu. Za sprawą puszki Pandory bohaterowie, a wraz z nimi widzowie przenieśli się do świata antycznego, który ich początkowo przeraził, po czym zadziwił , a w końcu zafascynował. Powrót  do rzeczywistości okazał się możliwy, ale dopiero po wywiązaniu się z pewnego zadania. Nasi uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli spektakl mieli przy tym okazję, by utrwalić wiadomości z mitologii.

 

„Dzieci – dzieciom: czytam, bo chcę” – spotkanie VII

Tym razem pięknym czytaniem opowiadania R. Jędrzejewskiej – Wróbel pt. „Gębolud” popisali się uczniowie klasy II A.Spotkanie miało miejsce 25 kwietnia.

 

Baśniowy świat H. CH. Andersena

Taki temat przyświecał lekcji bibliotecznej dla kl. III, która odbyła się 27.04.2017 r.

w Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkich Oczach. Dzieci rozmawiały na temat baśni i ich cech, obejrzały prezentację poświęconą H. Ch. Andersenowi, słuchały fragmentów wybranych  baśni. Na koniec wykonały ilustrację do „Calineczki” -  pracę plastyczną farbami przy pomocy palców

 

„Znawca baśni Andersena”

Pod takim hasłem 29 kwietniaodbył się konkurs wiedzy o H. Ch. Andersenie i jego baśniach, adresowany do ucz. kl. III. Dzieci rozwiązywały test. Konkurs wyłonił uczniów, którzy perfekcyjnie opanowali wiedzę dotyczącą tematu.

 

„Zielone światło dla książki”

Kwiecień jest miesiącem, w którym szczególnie akcentuje się rolę książki i biblioteki.              W związku z  Międzynarodowym Dniem Książki uczniowie klas IV – VI wzięli udział w akcji mającej na celu popularyzację książki i czytelnictwa. Efektem ich działań stały się plakaty o książce.

 

maj

„Komputerowy ćpun”

Tak brzmi tytuł książki i tak określał siebie jej autor –Krzysztof  Piersa, z którym spotkali się uczniowie klasy I i II gimnazjum w Gminnej Bibliotece Publicznej 10.05.2017 r. Gry komputerowe mamy dziś na wyciągnięcie ręki. Jak sprawdzić czy długotrwała  aktywność przy komputerze to nadal rozrywka, czy może już uzależnienie?„Jedni znają umiar i granie jest dla nich tylko rozrywką- mówił Krzysztof  Piersa -  inni zaś traktują gry komputerowe jako sens życia. Ci pierwsi są graczami, ci drudzy – nałogowcami” 

 

„Baśniowe ścieżki”

11 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej  w Wielkich Oczach  miało miejsce spotkanie                   z pisarką  - panią Sabiną  Pelc  autorką zbioru baśni pt. „Baśniowe ścieżki”, i ilustratorką  p. Sabiną Król. Uczniowie klasy V i VI którzy uczestniczyli w spotkaniu , dowiedzieli się          o tym, co zainspirowało p. Sabinę do pisania, jak wyglądała droga książki od chwili jej napisania do wydania drukiem.  Mogli również obejrzeć wykonane przez  p. Dorotę  ilustracje do książki. Obie panie odpowiedziały na wszystkie postawione przez uczniów pytania . 

 

Czytanie na dywanie- spotkanie VIII

12 i 23 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych wysłuchały opowiadania W.  Drabika pt. „Nowy domek wiewiórki”  i K. Zychla „ Trudne przeszkody i konik Makaronik” ze zbioru „Zwierzaki rozrabiaki”.  Co to znaczy być życzliwym? Jak nieść pomoc? Czy warto mierzyć się ze swoimi słabościami? – to pytania, na które  dają odpowiedź bohaterowie opowiadań.

 

„Dzieci – dzieciom: czytam, bo chcę” – spotkanie VIII

16 maja dzieci z klasy II B czytały pięknie opowiadanie M. Musierowicz pt. „Bijacz”, które odnosiło się do sytuacji mających niejednokrotnie miejsce w środowisku szkolnym.

 

Zaczytani w Sienkiewiczu  - spotkanie IX

Majowe spotkanie z H. Sienkiewiczem przeniosło nas do „dalekiej krainy czarów”, gdzie „przyszła na świat długo oczekiwana przez parę królewską - księżniczka. Złożyły jej wizytę dobre wróżki. Każda z nich ofiarowała dziecinie jakiś podarunek. Spośród wszystkich darów, najbardziej trwałym i niewyczerpanym okazała się dobroć.

 

 czerwiec

01.06.2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji  „Pobijamy rekord czytania”  Jak nie czytam, jak czytam. O godzinie 10.00 wszyscy uczniowie wyszli z książkami na boisko szkolne i tam zagłębili się w czytaniu. Następnie każda klasa uczestniczyła w  przemarszu z książka i plakatami promującymi czytelnictwo. Po czym wszyscy utworzyli „książkowy łańcuch” i opletli nim budynek szkolny.

 

02.06.2017 r. rozstrzygnięty został konkurs „Zostań mistrzem pięknego czytania” .

Spośród 10 uczestników, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu komisja wyłoniła:

Mistrza pięknego czytania – tytuł ten zdobyła Martyna Sopel.

Karolina Folta i Ania Janczura uzyskały tytuł  Wicemistrza pięknego czytania.

 

Cała Polska Czyta Dzieciom  (03.06 – 10.06.2017 r.) – to ogólnopolska akcja ,która organizowana jest już po raz szesnasty. Nasza szkoła aktywnie uczestniczy w tej akcji, a tym samym w promowaniu książki i czytelnictwa. W bieżącym roku do czytania zostały przygotowane książki polecane przez Fundację ABCXXI). Możemy więc z dumą powiedzieć:

Cała Polska Czyta Dzieciom - nasza szkoła też.   

 

08.06. 2017 r. przybyli do szkoły zaproszeni goście, aby poczytać dzieciom przedszkolnym   i  z klas I-III. Fragmenty książki F. Simon „Koszmarny Karolek” prezentowali: p. Dorota Lorenc, p. Aneta Juraszek i p. Janusz Jacyk. Dziękujemy naszym Gościom za poświęcony czas i piękne czytanie.

 

„Dzieci – dzieciom: czytam, bo chcę” – spotkanie IX

 09.czerwcaodbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie z książką, adresowane do dzieci z nauczania zintegrowanego. Tym razem w roli lektorów wystąpili uczniowie klasy I       i zachwycili nas perfekcyjnie opanowaną techniką czytania. Słuchaliśmy opowiadania M. Musierowicz „Boję się”.

Zaczytani w Sienkiewiczu  - spotkanie X

Staś i Nel – to bohaterowie sienkiewiczowscy, których wszyscy znamy z powieści               „W pustyni i w puszczy”. Dalsze ich losy i przygody opisał L. K. Talko  w książce pt.

„Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii”. Fragmenty tego utworu czytały 13 czerwca uczennice które mogą poszczycić się tytułem Mistrza i Wicemistrza pięknego czytania.

 

 Czytanie na dywanie – spotkanie IX

Podczas ostatniego w bieżącym roku spotkania, dzieci najmłodsze wysłuchały opowiadania pt. .„Gliniany dzbanek i nietoperz Franek”” ze zbioru „Zwierzaki rozrabiaki” K. Zychla.

Dzieci przyznały za sympatycznym nietoperzem, że trzeba słuchać mamy. Każde bowiem samowolne działanie może mieć przykre konsekwencje.

Logowanie do e-dziennika

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny