Rola i znaczenie oddychania w prawidłowym rozwoju dziecka

Oddychanie to naturalna i niezbędna do życia czynność fizjologiczna.

Jest ona bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania aparatu artykulacyjnego dziecka.

Niestety ogromna liczba dzieci również tych najmłodszych ma problemy z prawidłowym (czyli przez nos) oddychaniem. Widok dziecka, które bawiąc się lub śpiąc ma stale otwarte usta nie jest dziś rzadkością. Dzieci te oddychają ustami. Sposób ten jest nieprawidłowy oraz niekorzystny dla zdrowia rozwoju mowy i uzębienia dziecka.

Konsekwencją nieprawidłowego oddychania jest:

• nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka (ślinienie się)
  • powstawanie i utrwalanie się was wymowy (międzyzębowa realizacja głosek t, d, n, l, s, z, c, dz brak głosek l, sz, ż, cz, dż, r )
  • osłabienie mięśnia okrężnego warg
  • wiotkość mięśni policzkowych
  • obniżone napięcie i wiotkość żwaczy (trudności w żuciu)
  • częste infekcje górnych dróg oddechowych
  • przerost migdałków podniebnych
  • zaburzenie barwy głosu
  • niedosłuch
  • zmiana rysów twarzy (twarz asymetryczna, rozchylone usta dają wrażenie „niedorozwoju umysłowego”)
  • zmiana barwy głosu
  • kształtowanie się wad postawy (hiperlordoza odcinka lędźwiowego i szyjnego, zaokrąglone plecy)
  • nieprawidłowe funkcjonowanie pokarmowego (uczucie sytości na skutek połykania powietrza, efekt odbijania się)
  • niedotlenienie układu nerwowego (zaburzenie koncentracji, zwiększona męczliwość, trudności w nauce)
  • wady zgryzu

Jeśli obserwują Państwo taki sposób oddychania u swojego dziecka koniecznie należy udać się do specjalisty – najlepiej laryngologa, który zdiagnozuje przyczynę tej nieprawidłowości.

Przyczyny nieprawidłowego oddychania

Do najczęstszych przyczyn nieprawidłowego oddychania zaliczamy :

• Niskie napięcie mięśniowe.
  • Małą sprawność mięśni okrężnego warg.
  • Niedrożny nos.
  • Powiększony migdał.
  • Zły nawyk.

Po diagnozie przyczyn należy udać się na konsultację do logopedy, który oceni czy dziecko nie wymaga terapii logopedycznej.

Pamiętaj !

Wczesne usprawnienie prawidłowego oddychania przynosi szybkie efekty i nie pozwala utrwalić się nieprawidłowości.