Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY


 

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wielkich Oczach

 


 


 

PROGRAM

WYCHOWAWCZO-

PROFILAKTYCZNY

od roku szkolnego 2021/2022

 

 

Podstawa prawna:

  • Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997r. (Dz.U. z 1997r. nr 78, poz. 483ze zm.).

  • Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z 20 listopada 1989r. (Dz.U. z 1991r. nr 120, poz. 526).

  • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1189).

  • Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.).

  • Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59).

  • Rozporządzenie MEN z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów
    z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej.

  • Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji
    i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

  • Ustawa z 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 487).

  • Ustawa z 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 783).

  • Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994r. o ochronie zdrowia psychicznego.

  • Ustawa z dnia 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 1446 ze zm.).

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1449).

  • Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej w danym roku szkolnym.

  • Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych – tryb pełny stacjonarny” - zbiór zaleceń uwzględniający sytuację epidemiologiczną, w tym dotyczących pomocy psychologicznej w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19.

  • Statut szkoły.


 


 


 

Wstęp

Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny realizowany w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wielkich Oczach opiera się na hierarchii wartości przyjętej przez radę pedagogiczną, radę rodziców i samorząd uczniowski, wynikających z przyjętej w szkole koncepcji pracy. Treści Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego są spójne ze statutem szkoły w tym warunkami i sposobem oceniania wewnątrzszkolnego. Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły jest współpraca całej społeczności szkolnej oparta na złożeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole, która w swojej działalności musi uwzględniać zarówno wolę rodziców, jak i priorytety edukacyjne państwa. Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego z uczniów oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny. Wychowanie rozumiane jest jako wspieranie uczniów w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej. Proces wychowania jest wzmacniany
i uzupełniany poprzez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.

Zgodnie z art.26 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe ( Dz.U. z 2017r. poz.59) szkoła podstawowa od 1 września 2017r. realizuje zintegrowany program wychowawczo-profilaktyczny obejmujący:

  1. treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów,

  2. treści i działania o charakterze profilaktycznym dostosowane do potrzeb rozwojowych uczniów, przygotowane w oparciu o przeprowadzoną diagnozę potrzeb i problemów występujących w danej społeczności szkolnej, skierowane do uczniów, nauczycieli
    i rodziców
    .

Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny został opracowany na podstawie diagnozy w zakresie występujących w środowisku szkolnym potrzeb rozwojowych uczniów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych oraz innych problemów występujących w środowisku szkolnym, z uwzględnieniem:

  • wyników ewaluacji (wewnętrznej, zewnętrznej),

  • wyników nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora,

  • ewaluacji wcześniejszego programu wychowawczo-profilaktycznego,

  • wniosków i analiz (np. wnioski z pracy zespołów zadaniowych, zespołów przedmiotowych, zespołów wychowawczych),

  • innych dokumentów i spostrzeżeń ważnych dla szkoły (np. koncepcja funkcjonowania i rozwoju szkoły, uwagi, spostrzeżenia, wnioski nauczycieli, uczniów, rodziców).

 

Podstawowym celem realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego jest wspieranie dzieci i młodzieży w rozwoju oraz zapobieganie zachowaniom problemowym, ryzykownym. Ważnym elementem realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego jest kultywowanie tradycji i ceremoniału szkoły.

Podstawowe zasady realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego obejmują:

  • powszechną znajomość założeń programu – przez uczniów, rodziców i wszystkich pracowników szkoły,

  • zaangażowanie wszystkich podmiotów szkolnej społeczności i współpracę w realizacji zadań określonych w programie,

  • respektowanie praw wszystkich członków szkolnej społeczności oraz kompetencji organów szkoły (dyrektor, rada rodziców, samorząd uczniowski),

  • współdziałanie ze środowiskiem zewnętrznym szkoły (np. udział organizacji i stowarzyszeń wspierających działalność wychowawczą i profilaktyczną szkoły),

  • współodpowiedzialność za efekty realizacji programu,

  • inne (ważne dla szkoły, wynikające z jej potrzeb, specyfiki).

Wychowanie to zaplanowana praca nad formowaniem osobowości młodego człowieka, to stymulowanie jego rozwoju psychicznego, emocjonalnego
i społecznego jako indywidualnej osoby tworzącej swoją własną tożsamość a jednocześnie współistniejącej i współpracującej w grupie społecznej.

 

Profilaktyka to podejmowane w różnym stopniu interwencje zapobiegające pojawieniu się i rozwoju procesu społecznego niedostosowania różnych form dewiacji
w zachowaniu dzieci i młodzieży, a także powstrzymywanie zaistniałego już niekorzystnego rozwoju oraz wstępna terapia zaburzeń prowadzących do niekorzystnych stanów osobowościowych.

Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny to projekt systemowych rozwiązań
w środowisku szkolnym, który uzupełnia wychowanie i ukierunkowuje je na:

  1. wspomaganie ucznia w radzeniu sobie z trudnościami, jakie zagrażają jego prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu,

  2. ograniczanie i likwidowanie czynników ryzyka, które zaburzają prawidłowy rozwój ucznia i dezorganizują jego zdrowy styl życia,

  3. inicjowanie i wspomaganie czynników chroniących, które sprzyjają prawidłowemu rozwojowi ucznia i jego zdrowemu życiu.

 

Szkoła projektuje kompleksowe działania profilaktyczne, planuje
i projektuje profilaktykę w odpowiedzi na potrzeby swojego środowiska. Wypełnienie tego obowiązku jest szansą na ograniczenie zachowań problemowych dzieci i młodzieży - m. in. działań przestępczych, używania środków odurzających, zachowań autodestrukcyjnych, przemocy wobec rówieśników i dorosłych.

Przed opracowaniem Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego należy przeprowadzić diagnozę. Diagnoza to szerokie rozpoznanie występujących zagrożeń i istniejących zasobów w środowisku szkolnym i lokalnym. Badanie diagnostyczne powinno objąć także właściwości środowiska społecznego szkoły oraz środowiska lokalnego, np. klimat szkoły, otwartość na współpracę z podmiotami zewnętrznymi, cechy środowiska lokalnego.

Diagnoza ma obejmować występowanie w środowisku szkolnym czynników chroniących oraz czynników ryzyka dotyczących uczniów, rodziców, opiekunów, nauczycieli i innych pracowników szkoły.

Czynniki chroniące - to indywidualne cechy lub zachowania uczniów, cechy środowiska lokalnego i efekty ich wzajemnego oddziaływania, których występowanie wzmacnia ogólny potencjał zdrowotny ucznia i zwiększa jego odporność na działanie czynników ryzyka. Najważniejsze czynniki chroniące:

  1. silna więź emocjonalna z rodzicami,

  2. zainteresowanie nauką szkolną,

  3. regularne praktyki religijne,

  4. poszanowanie prawa, norm, autorytetów,

  5. przynależność do grupy pozytywnej.

Czynniki ryzyka - to indywidualne cechy lub zachowania uczniów, cechy środowiska lokalnego i efekty ich wzajemnego oddziaływania, które wiążą się
z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia zachowań ryzykownych stanowiących zagrożenia dla ich prawidłowego rozwoju, zdrowia, bezpieczeństwa lub funkcjonowania społecznego.

MISJA PRZEDSZKOLA im. Małego Księcia w WIELKICH OCZACH

Nasze przedszkole

  • Zapewnia wychowanie oraz opiekę w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa.

  • Promuje dbanie o zdrowie.

  •  Buduje poczucie tożsamości regionalnej i narodowej.

  • Rozwija kompetencje społeczne, a także uczy odróżniania dobra od zła.

  • Gwarantuje wysokiej jakości wychowanie przedszkolne poprzez innowacyjną pracę

nauczycieli.

  • W procesie dydaktyczno – wychowawczym uwzględnia potrzeby rozwojowe dzieci.

  • Ściśle współpracuje z rodzicami, uwzględniając ich oczekiwania i sugestie.

  • Jest przyjazne dzieciom. Posiada doskonałą bazę lokalową, nowoczesny sprzęt

i pomoce dydaktyczne oraz plac zabaw, który zaspokaja potrzeby ruchowe dzieci .


 


 


 

MISJA SZKOŁY

W Publicznej Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Wielkich Oczach kształtujemy ucznia ambitnego, twórczego i aktywnego. Nowoczesna baza dydaktyczna zapewnia wszechstronny rozwój w różnych dziedzinach nauki. Przygotowujemy ucznia do odpowiedzialnego życia w rodzinie i społeczeństwie w oparciu o zasady tolerancji, demokracji, sprawiedliwości i solidarności. Priorytetem jest dla nas szacunek dla drugiego człowieka oraz respektowanie norm i zasad.

Wychowujemy człowieka wrażliwego zarówno na piękno i dobro, jak również na los innych. Chcemy nauczyć go życia w zgodzie z ludźmi, naturą i tradycjami.

 

Szkoła w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych i profilaktycznych kieruje się dobrem uczniów. Umożliwia im wszechstronny i harmonijny rozwój, kieruje się troską o ich postawę moralną i obywatelską. Uczniowie są zachęcani do wysiłku i pracy nad sobą, a ich osiągnięcia są dostrzegane i doceniane.

Szkoła zapewnia pomoc we wszechstronnym rozwoju uczniów w wymiarze intelektualnym, psychicznym i społecznym, zapewnia pomoc psychologiczną i pedagogiczną uczniom. Misją szkoły jest także przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych, kształtowanie postawy odpowiedzialności za siebie i innych oraz troska o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i rodziców.

Wysoki priorytet ma także profilaktyka i działania pomocowe na rzecz wsparcia psychicznego uczniów w trakcie i po wygaśnięciu epidemii COVID-19. Misją szkoły jest „osiągnięcie zaburzonej równowagi między przewartościowanym nauczaniem a niedowartościowanym wychowaniem uzupełnianym o profilaktykę”.

W procesie wychowania i profilaktyki uczestniczą rodzice i wszyscy nauczyciele, a podejmowane działania są jednolite i spójne.

Szkoła wspiera rozwój wszystkich uczniów poprzez zdefiniowanie najważniejszych
i najbardziej podstawowych umiejętności, które powinien rozwijać w trakcie swojego życia, żeby osiągnąć sukces w życiu zawodowym i prywatnym. Umiejętności te nazywane są
kompetencjami kluczowymi:

  1. Porozumiewanie się w języku ojczystym

  2. Porozumiewanie się w językach obcych

  3. Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

  4. Kompetencje informatyczne

  5. Umiejętność uczenia się

  6. Kompetencje społeczne i obywatelskie

  7. Inicjatywność i przedsiębiorczość

  8. Świadomość i ekspresja kulturalna

Kompetencja jest kombinacją wiedzy, umiejętności i przyjmowanej postawy. Kompetencje kluczowe to kompetencje, które wspierają rozwój osobisty, włączanie w życie społeczne, aktywne obywatelstwo i możliwość znalezienia zatrudnienia. Proces kształtowania i rozwijania w sobie kompetencji kluczowych trwa przez całe życie i nigdy się nie kończy.

Porozumiewanie się w języku ojczystym

Porozumiewanie się w języku ojczystym jest umiejętnością, która pozwala wyrażać swoje myśli, uczucia i opisywać zdarzenia zarówno w języku mówionym, jak i na piśmie (słuchanie, mówienie, czytanie i pisanie) oraz utrzymywać kontakty z innymi ludźmi na polu nauki, kursów szkoleniowych, pracy, a także w domu i w czasie wolnym. Polega m.in. na czytaniu i słuchaniu ze zrozumieniem, wyrażaniu się w sposób precyzyjny i zwięzły, umiejętności pisania różnych typów tekstów, umiejętności oddzielania informacji istotnych od nieistotnych, umiejętności korzystania z dodatkowych materiałów (notatki, wykresy, mapy etc.), aby napisać, zaprezentować lub zrozumieć różne typy przekazów – pisanych i mówionych (mowa, rozmowa, instrukcja, wywiad, debata etc.).

Porozumiewanie się w językach obcych

Porozumiewanie się w językach obcych opiera się na umiejętności rozumienia i wyrażania myśli, uczuć i opisywania zdarzeń ustnie i pisemnie w różnych sytuacjach - w pracy, w domu, w czasie wolnym, w trakcie zdobywania wiedzy i nowych umiejętności – zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami. Porozumiewanie się w językach obcych wymaga również takich umiejętności jak mediacja i rozumienie różnic kulturowych. Polega m.in. na znajomości słownictwa, gramatyki, a także intonacji danego języka, znajomości i rozumieniu różnego typu tekstów (poezja, artykuły prasowe, strony internetowe, instrukcje, listy, raporty etc.), świadomości różnych obyczajów obowiązujących w danych społecznościach.

Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

Kompetencje matematyczne polegają na umiejętności dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia i obliczania proporcji, dokonywania obliczeń w pamięci i na papierze, a także stosowania przeliczników wag i miar w celu rozwiązania wielu zadań i problemów w codziennym życiu. Wykorzystuje się je m.in. w zarządzaniu domowym budżetem (równoważenie wpływów i wydatków, planowanie wydatków, oszczędzanie), podczas robienia zakupów (porównywanie cen, rozumienie pojęcia objętości, wag i miar, wyliczaniu pieniędzy, w tym również przeliczaniu na inne waluty) oraz prezentowaniu różnych rzeczy (wzory, modele, wykresy etc.).

Kompetencje matematyczne to także umiejętność zastosowania matematyki w myśleniu – umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, umiejętność śledzenia toku rozumowania innych, umiejętność abstrahowania i generalizowania, również umiejętność myślenia przestrzennego, zdolność krytycznej oceny (umiejętność oddzielenia udowodnionych stwierdzeń od przypuszczeń).

Podstawowe kompetencje naukowo-techniczne to znajomość podstawowych procesów zachodzących w przyrodzie, a także zasad funkcjonowania technologii i umiejętność ich zastosowania. Ponadto rozumienie związku technologii z innymi dziedzinami – postępem naukowym (np. w medycynie), społeczeństwem (wartości, zagadnienia moralne), kulturą (np. multimedia) oraz ze środowiskiem (zanieczyszczenie). To także umiejętność rozpoznania głównych cech badania naukowego i rozumienia powodów wyprowadzenia takich, a nie innych wniosków.

Kompetencje informatyczne

Na kompetencje informatyczne składa się dobra znajomość i umiejętność korzystania z tzw. technologii społeczeństwa informacyjnego (TSI) w różnych sytuacjach: w pracy, czasie wolnym, jako narzędzia komunikacji. Opierają się na podstawowych umiejętnościach: wykorzystaniu komputerów i innych multimediów do pozyskiwania, oceny, gromadzenia, tworzenia, przedstawiania i wymiany informacji, a także do porozumiewania się i uczestniczenia we współpracy w sieci.

Podstawą jest: rozumienie i znajomość głównych aplikacji komputerowych (MS Word, MS Excel, baz danych, archiwizowanie informacji), świadomość możliwości, jakie daje korzystanie z Internetu i komunikowanie się przy użyciu mediów elektronicznych (email, wideokonferencje), a także różnicy pomiędzy światem rzeczywistym i wirtualnym, rozumienie potencjału TSI jako wsparcia kreatywności i innowacyjności w rozwoju osobistym.

Umiejętność uczenia się

Umiejętność uczenia się to umiejętność organizowania własnej nauki. Opiera się na dyspozycji i zdolności do organizowania i regulowania procesu uczenia się, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i grupowym. Zawiera w sobie umiejętności: efektywnego zarządzania własnym czasem, rozwiązywania problemów, zdobywania, przetwarzania, oceniania i przyswajania nowych informacji, a także zdolność zastosowania nowej wiedzy
i umiejętności w wielu sytuacjach – w domu, pracy, w szkole i podczas kursów szkoleniowych. W bardziej ogólnym znaczeniu, umiejętność uczenia się jest ściśle związana z planowaniem własnej ścieżki kariery.

Umiejętność uczenia się to świadomość własnego stylu uczenia się, swoich mocnych
i słabych stron, stanu posiadanej wiedzy i uzdolnień. To także zdolność do poświęcenia czasu i uwagi na naukę, niezależność i umiejętność krytycznego myślenia, dyscyplina, wytrwałość, zarządzanie informacją. Konieczne jest posiadanie koncepcji czy też obrazu samego siebie, do którego się dąży, jak i motywacji do nieustannego rozwijania się.

Kompetencje społeczne i obywatelskie

Na kompetencje społeczne składają się m.in.: rozumienie wzorców zachowań ogólnie akceptowanych w różnych społeczeństwach, zdolność do budowania zaufania i współczucia w innych ludziach, umiejętność oddzielenia sfery prywatnej od zawodowej i niechęć do przenoszenia konfliktów zawodowych na życie prywatne, świadomość i rozumienie tożsamości kulturowej własnego kraju w interakcji z innymi kulturami oraz umiejętność zobaczenia i zrozumienia różnych punktów widzenia.

Kompetencje obywatelskie dają nam możliwość pełnego uczestnictwa w życiu obywatelskim, opartego na znajomości społecznych i politycznych pojęć oraz struktur, a przede wszystkim zobowiązują nas do aktywnego i demokratycznego uczestnictwa. Kompetencje obywatelskie to znajomość praw człowieka i konstytucji swojego kraju, a także zakresu działań jego rządu, to również rozumienie ról i zakresu odpowiedzialności instytucji stanowiących politykę na poziomie lokalnym, regionalnym, narodowym, europejskim i międzynarodowym (łącznie z polityczną i ekonomiczną rolą Unii Europejskiej). To także rozumienie pojęć takich jak demokracja, obywatelstwo oraz międzynarodowych deklaracji mających je wyrażać (jak np. Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej). Przejawiają się w uczestnictwie w życiu i działaniach społeczności lokalnej, jak również w podejmowaniu decyzji na poziomie krajowym i europejskim (np. poprzez udział w wyborach), w zdolności do okazywania solidarności poprzez zainteresowanie i pomoc w rozwiązywaniu problemów dotykających społeczność na poziomie lokalnym lub w szerszym kontekście. Wreszcie, kompetencje obywatelskie to umiejętność skutecznego kontaktowania się i wpływania na instytucje publiczne oraz umiejętność korzystania z możliwości, jakie daje Unia Europejska. Zarówno kompetencje społeczne, jak i obywatelskie, rozwijają poczucie przynależności do społeczności lokalnej, kraju, Unii Europejskiej, Europy i świata.

Inicjatywność i przedsiębiorczość

Te kompetencje odnoszą się do naszej zdolności przekształcania idei w czyny. Składają się na nie: kreatywność, innowacyjność, podejmowanie ryzyka, umiejętność planowania, organizowania, analizowania, oceny, zarządzania i wdrażania projektu oraz umiejętność współpracy w zespole, by osiągnąć zamierzone cele. Przedsiębiorczość to także chęć wprowadzenia zmian, branie odpowiedzialności za swoje działania i umiejętne stawianie celów. To również znajomość dostępnych możliwości w celu wybrania tych odpowiadającym w największym stopniu własnym, zawodowym i biznesowym działaniom.

Świadomość i ekspresja kulturalna

To uznanie ważności i szacunek dla kreatywnego wyrażania myśli, doświadczeń i emocji poprzez różne środki, włączając w to muzykę, performance, literaturę, sztuki wizualne. Na świadomość i ekspresję kulturalną składają się m.in.: podstawowa wiedza na temat głównych dzieł kultury (w tym również kultury popularnej), świadomość dziedzictwa kulturowego własnego kraju i Europy oraz ich miejsca w świecie, umiejętność odniesienia własnej kreatywności i ekspresywności do kreatywności i ekspresywności innych osób, umiejętność zidentyfikowania i wykorzystania możliwości realizowania działalności kulturalnej, otwartość na różne formy ekspresji kulturowej i szacunek dla odmiennych kultur.

Model Absolwenta Przedszkola im. Małego Księcia w Wielkich Oczach

  1. Ma poczucie własnej tożsamości.

  2. Komunikuje się nawiązując poprawne kontakty z dorosłymi i dziećmi.

  3. Przestrzega określonych zasad i norm współżycia.

  4. Potrafi współdziałać w zespole.

  5. Jest przygotowany do odnoszenia sukcesów i radzenia sobie z trudnościami.

  6. Ma respekt do wartości uniwersalnych.

  7. Jest aktywny, ambitny i dociekliwy.

  8. Ma dobrze rozwinięte procesy poznawcze.

  9. Dba o swoje zdrowie i sprawność fizyczną.

  10. Jest twórczy, podejmuje różnorodne formy aktywności artystycznej.

  11. Ma bogatą wiedzę o środowisku przyrodniczym.

  12. Podejmuje działania proekologiczne.

  13. Posiada wiedzę, umiejętności i sprawności, określone w podstawie programowej, niezbędne do podjęcia obowiązków szkolnych.

  14. Cechuje się gotowością do działania na rzecz środowiska przyrodniczego i społecznego.

  15. Czuje się Polakiem i Europejczykiem.

  16. Jest świadomy wartości uznawanych przez Patrona Przedszkola.


 

Model Absolwenta Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Wielkich Oczach:

W sferze dydaktycznej:

  1. Sprosta wymaganiom na dalszych etapach kształcenia.

Rozumie potrzebę nauki i potrafi samodzielnie się uczyć.

Problemy rozwiązuje w sposób twórczy.

  1. Sprawnie posługuje się językiem ojczystym.

Jest przygotowany do odbioru różnych form kultury.

  1. Potrafi posługiwać się technologią informacyjną i komunikacyjną.

Umie korzystać z różnych źródeł informacji (książkowych i multimedialnych)

  1. Porozumiewa się językiem obcym.

Zna w wymiarze podstawowym język obcy.

  1. Podejmuje działania rozwijające indywidualne predyspozycje i zdolności.

Jest świadomy potrzeby dalszego rozwoju i kształcenia.

Dokonuje samooceny.

  1. Posiada wiedzę na temat współczesnych zagrożeń społecznych
    i cywilizacyjnych, podejmuje odpowiedzialne decyzje w trosce o bezpieczeństwo własne i innych.

  2. Jest wyposażony w podstawową wiedzę nt profilaktyki chorób zakaźnych.

  3. Zna zasady ochrony zdrowia psychicznego (w tym w sytuacji kryzysowej wywołanej epidemią COVID-19) oraz czynniki chroniące przed zagrożeniami wynikającymi z długotrwałej izolacji społecznej i reżimu sanitarnego).

 

W sferze wychowawczej:

  1. Potrafi godnie reprezentować rodzinę, region i ojczyznę. Potrafi kulturalnie zachowywać się w różnych sytuacjach.

  2. Zna i przestrzega normy społeczno-moralne. Odróżnia dobro od zła.

  3. Dba o bezpieczeństwo swoje i innych.

  4. Umie efektywnie współdziałać w grupie.

  5. Ma poczucie swojej wartości, zna swoje mocne i słabe strony.

  6. Wykazuje się szacunkiem i tolerancją względem drugiego człowieka.

  7. Potrafi racjonalnie się odżywiać.

  8. Dba o swoje ciało, jego rozwój i zdrowie.

  9. Dba o środowisko naturalne, w którym żyje.

  10. Potrafi racjonalnie wykorzystać czas wolny. Zna potrzebę czynnego wypoczynku i stosuje go w praktyce.

  11. Świadomie przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny życia, a także ochrony przed chorobami zakaźnymi (np. COVID-19).

  12. Rozumie związek między pogorszeniem się stanu zdrowia psychicznego
    a podejmowaniem zachowań ryzykownych i problemów z tym związanych (np. stosowanie substancji psychoaktywnych, przemocy, uzależnień behawioralnych).


 

CELE OGÓLNE

Wspomaganie rozwoju dziecka poprzez kształtowanie jego umiejętności intelektualnych, osobowości, ochrona ucznia przed zagrożeniami i reagowanie na pojawiające się zagrożenia.

Obok zadań wychowawczych i profilaktycznych nauczyciele wykonują również działania opiekuńcze odpowiednio do istniejących potrzeb. Zadaniem szkoły jest ukierunkowanie procesu wychowawczego na wartości, które wyznaczają cele wychowania
i kryteria jego oceny. Wychowanie ukierunkowane na wartości zakłada przede wszystkim podmiotowe traktowanie ucznia, a wartości skłaniają człowieka do podejmowania odpowiednich wyborów czy decyzji. W realizowanym procesie dydaktyczno-wychowawczym szkoła podejmuje działania związane z miejscami ważnymi dla pamięci narodowej, formami upamiętniania postaci i wydarzeń z przeszłości, najważniejszymi świętami narodowymi i symbolami państwowymi.

Szkoła oraz poszczególni nauczyciele podejmują działania mające na celu zindywidualizowane wspomaganie rozwoju każdego ucznia, stosownie do jego potrzeb
i możliwości. Uczniom z niepełnosprawnościami, w tym uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, nauczanie dostosowuje się do ich możliwości psychofizycznych oraz tempa uczenia się. Wybór form indywidualizacji nauczania powinien wynikać z rozpoznania potencjału każdego ucznia. Jeśli nauczyciel pozwoli uczniowi na osiąganie sukcesu na miarę jego możliwości, wówczas ma on szansę na rozwój ogólny
i edukacyjny. Zatem nauczyciel powinien tak dobierać zadania, aby z jednej strony nie przerastały one możliwości ucznia (uniemożliwiały osiągnięcie sukcesu), a z drugiej nie powodowały obniżenia motywacji do radzenia sobie z wyzwaniami.

Ważną rolę w kształceniu i wychowaniu uczniów w szkole podstawowej odgrywa edukacja zdrowotna, w tym podejmowanie zachowań prozdrowotnych w zakresie przeciwdziałania epidemii COVID-19. Zadaniem szkoły jest kształtowanie postaw prozdrowotnych uczniów, w tym wdrożenie ich do zachowań higienicznych, bezpiecznych dla zdrowia własnego i innych osób, a ponadto ugruntowanie wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania się, korzyści płynących z aktywności fizycznej, a także stosowania profilaktyki.

Kształcenie i wychowanie w szkole podstawowej sprzyja rozwijaniu postaw obywatelskich, patriotycznych i społecznych uczniów. Zadaniem szkoły jest wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, przywiązania do historii i tradycji narodowych, przygotowanie i zachęcanie do podejmowania działań na rzecz środowiska szkolnego
i lokalnego, w tym do angażowania się w wolontariat. Szkoła dba o wychowanie dzieci
i młodzieży w duchu akceptacji i szacunku dla drugiego człowieka, kształtuje postawę szacunku dla środowiska przyrodniczego, w tym upowszechnia wiedzę o zasadach zrównoważonego rozwoju, motywuje do działań na rzecz ochrony środowiska oraz rozwija zainteresowanie ekologią.

Zadaniem szkoły jest przygotowanie uczniów do wyboru kierunku kształcenia
i zawodu
. Szkoła prowadzi zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego.

Duże znaczenie dla rozwoju młodego człowieka oraz jego sukcesów w dorosłym życiu ma nabywanie kompetencji społecznych takich jak komunikacja i współpraca
w grupie, w tym w środowiskach wirtualnych, udział w projektach zespołowych lub indywidualnych oraz organizacja i zarządzanie projektami.

 

CELE SZCZEGÓŁOWE

Działania wychowawcze:

  1. Wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania
    i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele).

  2. Wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej
    i etnicznej.

  3. Formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób.

  4. Rozwijanie kompetencji, takich jak: kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość.

  5. Kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, aktywności w życiu społecznym oraz odpowiedzialności za zbiorowość.

  6. Zachęcanie do zorganizowanego i świadomego samokształcenia opartego na umiejętności przygotowania własnego warsztatu pracy.

  7. Ukierunkowanie ucznia na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia i poczucia sensu istnienia.

  8. Dbałość o zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpiecznych warunków nauki.

  9. Kształtowanie u uczniów świadomości użyteczności zdobytych umiejętności oraz wiedzy o życiu codziennym.

  10. Uczenie szacunku dla siebie i innych ludzi.

  11. Kształtowanie kultury osobistej wyrażanej poprzez słowa, postawę, strój, dbałość o estetykę.

  12. Rozwijanie miłości i szacunku do dziedzictwa kulturowego oraz Ojczyzny z jej historią i tradycją.

  13. Systematyczne diagnozowanie zachowań uczniów, a szczególności zachowań ryzykownych.

  14. Wzmacnianie pozytywnych zachowań wychowanków i uczniów, dostarczanie przykładów właściwych postaw.

  15. Kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi uczniów, ich zdrowiu i dobrej kondycji psychicznej.

  16. Kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych, sprzyjających aktywnemu uczestnictwu uczniów w życiu społecznym, w tym poprzez możliwość udziału w działaniach z zakresu wolontariatu, ZHP, Samorządzie Uczniowskim.

  17. Przeciwdziałanie wszelkim przejawom agresji i przemocy, w tym cyberprzemocy.

  18. Rozwijanie odporności na negatywne wpływy różnych patologicznych zjawisk społecznych (przemoc fizyczna i psychiczna, używki, niekontrolowany odbiór środków masowego przekazu). Prowadzenie profilaktyki uzależnień.

  19. Promowanie zdrowego trybu życia, zdrowej żywności, świadomości zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.

  20. Przygotowanie uczniów do prawidłowego funkcjonowania w rodzinie, uczenie odpowiedzialności za siebie i innych jej członków oraz odpowiedzialności społecznej w sytuacjach kryzysowych zagrażających całemu społeczeństwu (rozprzestrzenianie się epidemii).

  21. Utrwalanie postaw i zachowań społecznych warunkujących prawidłowy rozwój

radzenie sobie ze stresem, asertywność, empatia oraz kreowanie postaw pro społecznych w sytuacji kryzysowej (np. epidemii).

 

Działania edukacyjne:

Działalność edukacyjna w szkole polega na stałym poszerzaniu i ugruntowywaniu wiedzy
i umiejętności u uczniów i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów, nauczycieli
i wychowawców z zakresu promocji zdrowia i zdrowego stylu życia.

Działalność edukacyjna obejmuje w szczególności:

  1. Poszerzenie wiedzy rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców na temat prawidłowości rozwoju i zaburzeń zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, rozpoznawania wczesnych objawów używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, a także suplementów diet i leków w celach innych niż medyczne oraz postępowania w tego typu przypadkach.

  2. Rozwijanie i wzmacnianie umiejętności psychologicznych i społecznych uczniów.

  3. Doskonalenie kompetencji nauczycieli, wychowawców, rodziców w zakresie profilaktyki oraz rozpoznawania wczesnych symptomów depresji u dzieci i starszej młodzieży.

  4. Poszerzanie wiedzy uczniów, nauczycieli, rodziców na temat wpływu sytuacji kryzysowej (np. wywołanej pandemią COVID-19) na funkcjonowanie każdego człowieka oraz możliwości uzyskania pomocy w szkole i poza szkołą.

  5. Kształtowanie u uczniów umiejętności życiowych, w szczególności samokontroli, radzenia sobie ze stresem, rozpoznawania i wyrażania własnych emocji.

  6. Kształtowanie krytycznego myślenia i wspomaganie uczniów i wychowanków w konstruktywnym podejmowaniu decyzji w sytuacjach trudnych, zagrażających prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu.

  7. Poszerzanie wiedzy uczniów na temat metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19.

  8. Prowadzenie wewnątrzszkolnego doskonalenia kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie rozpoznawania wczesnych objawów używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, oraz podejmowania szkolnej interwencji profilaktycznej.

  9. Doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie profilaktyki używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, norm rozwojowych i zaburzeń zdrowia psychicznego wieku rozwojowego.

 

Działalność informacyjna w szkole polega na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji, dostosowanych do wieku oraz możliwości psychofizycznych odbiorców, na temat zagrożeń i rozwiązywania problemów związanych z używaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, wpływu niskiego poziomu kondycji psychicznej na funkcjonowanie w życiu, skierowanych do uczniów oraz ich rodziców lub opiekunów, a także nauczycieli i wychowawców oraz innych pracowników szkoły.


 

Działalność informacyjna obejmuje w szczególności:

  1. dostarczenie aktualnych informacji nauczycielom, wychowawcom i rodzicom lub opiekunom na temat skutecznych sposobów prowadzenia działań wychowawczych
    i profilaktycznych związanych z przeciwdziałaniem używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych i innych zagrożeń cywilizacyjnych, a także działań podejmowanych na rzecz kompensowania negatywnych skutków przedłużającej się epidemii,

  2. udostępnienie informacji o ofercie pomocy specjalistycznej dla uczniów
    i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów w przypadku używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych,

  3. udostępnienie informacji o ofercie pomocy specjalistycznej dla uczniów
    i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów w przypadku obniżonej kondycji psychicznej, depresji, innych problemów psychologicznych i psychiatrycznych,

  4. przekazanie informacji uczniom i wychowankom, ich rodzicom lub opiekunom oraz nauczycielom i wychowawcom na temat konsekwencji prawnych związanych
    z naruszeniem przepisów ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii,

  5. informowanie uczniów i wychowanków oraz ich rodziców lub opiekunów
    o obowiązujących procedurach postępowania nauczycieli i wychowawców oraz
    o metodach współpracy szkół i placówek z Policją w sytuacjach zagrożenia narkomanią.

Działalność profilaktyczna w szkole polega na realizowaniu działań z zakresu profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej.

Działalność profilaktyczna obejmuje:

  1. wspieranie wszystkich uczniów i wychowanków w prawidłowym rozwoju i zdrowym stylu życia oraz podejmowanie działań, których celem jest ograniczanie zachowań ryzykownych niezależnie od poziomu ryzyka używania przez nich środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych,

  2. wspieranie uczniów i wychowanków, którzy ze względu na swoją sytuację rodzinną, środowiskową lub uwarunkowania biologiczne są w wyższym stopniu narażeni na ryzyko zachowań ryzykownych,

  3. wspieranie uczniów i wychowanków, u których rozpoznano wczesne objawy używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych lub występowania innych zachowań ryzykownych, które nie zostały zdiagnozowane jako zaburzenia lub choroby wymagające leczenia,

  4. wspieranie uczniów i wychowanków, u których rozpoznano objawy depresji lub obniżenia kondycji psychicznej, a także prowadzenie działań profilaktycznych wobec wszystkich uczniów szkoły.

Działania te obejmują w szczególności:

  1. realizowanie wśród uczniów i wychowanków oraz ich rodziców lub opiekunów programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego dostosowanych do potrzeb indywidualnych i grupowych oraz realizowanych celów profilaktycznych,

  2. przygotowanie oferty zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, jako alternatywnej pozytywnej formy działalności zaspakajającej ważne potrzeby, w szczególności potrzebę podniesienia samooceny, sukcesu, przynależności i satysfakcji życiowej,

  3. kształtowanie i wzmacnianie norm przeciwnych używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych przez uczniów, a także norm przeciwnych podejmowaniu innych zachowań ryzykownych,

  4. poszerzenie kompetencji osób oddziałujących na uczniów (nauczycieli, rodziców, wychowawców, specjalistów) w zakresie wczesnego rozpoznawania objawów depresji,

  5. doskonalenie zawodowe nauczycieli i wychowawców w zakresie realizacji szkolnej interwencji profilaktycznej w przypadku podejmowania przez uczniów
    i wychowanków zachowań ryzykownych,

  6. włączanie, w razie potrzeby, w indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny,
    o którym mowa w art. 127 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe, działań z zakresu przeciwdziałania używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych
    .


 

Zadania profilaktyczne programu to:

  • zapoznanie z normami zachowania obowiązującymi w szkole,

  • znajomość zasad ruchu drogowego – bezpieczeństwo w drodze do szkoły,

  • promowanie zdrowego stylu życia,

  • kształtowanie nawyków prozdrowotnych,

  • rozpoznawanie sytuacji i zachowań ryzykownych, w tym korzystanie ze środków psychoaktywnych (lekarstw bez wskazań lekarskich, papierosów, alkoholu i narkotyków),

  • eliminowanie z życia szkolnego agresji i przemocy rówieśniczej,

  • niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem komputera, Internetu, telefonów komórkowych i telewizji,

  • wzmacnianie poczucia własnej wartości uczniów, podkreślanie pozytywnych doświadczeń życiowych, pomagających młodym ludziom ukształtować pozytywną tożsamość,

  • uczenie sposobów wyrażania własnych emocji i radzenia sobie ze stresem

  • uczenie dbałości o zdrowie psychiczne oraz wzmacnianie poczucia oparcia w najbliższym środowisku (rodzina, nauczyciele, specjaliści) w sytuacjach trudnych.


 

Szkolny Program Wychowawczo – Profilaktyczny powstał w oparciu o:

  1. Zadania zawarte w podstawie programowej dla wychowania przedszkolnego i szkoły podstawowej.

  2. Analizę potrzeb i oczekiwań uczniów, rodziców oraz środowiska lokalnego, w tym:

    1. informacje pochodzące bezpośrednio od uczniów, rodziców lub opiekunów,

    2. rozmowy kierowane w klasach 0-III szkoły podstawowej,

    3. ankiety dla uczniów w kl. IV-VIII szkoły podstawowej

    4. ankiety dla rodziców,

    5. ankiety dla nauczycieli,

    6. wywiady z wychowawcami,

    7. obserwację zachowań uczniów,

    8. rozmowy z higienistką szkolną, policją, specjalistami poradni psychologiczno – pedagogicznej, pracownikami socjalnymi, kuratorami sądowymi
      i społecznymi.

  3. Wnioski wypływające z analizy pracy nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wielkich Oczach.

 

Odbiorcy Programu:

  1. Uczniowie.

  2. Rodzice.

  3. Nauczyciele.

  4. Dyrekcja.

  5. Pracownicy administracji i obsługi.

  6. Podmioty zewnętrzne, w tym: środowisko lokalne, policja, GOPS, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

 

Metody i sposoby działania:

1. Wszyscy nauczyciele, wychowawcy, rodzice, pracownicy obsługi zobowiązani są

prowadzić działania wychowawczo-profilaktyczne wykorzystując:

  1. nauczane przedmioty,

  2. projekty edukacyjne,

  3. godziny wychowawcze,

  4. zajęcia pozalekcyjne i świetlicowe

  5. apele, uroczystości szkolne, środowiskowe,

  6. pogadanki, spotkania ze specjalistami i ciekawymi ludźmi,

  7. różne formy rozrywki klasowej, szkolnej np. dyskoteki, zabawy okolicznościowe typu „Choinka”, „Andrzejki”, wycieczki, biwaki, rajdy rowerowe, ogniska, kuligi, itp.,

  8. gazetki szkolne, klasowe,

  9. wycieczki i wyjazdy tematyczne.

2. W swoich działaniach uczestnicy programu posłużą się następującymi strategiami
i metodami pracy:

 

Strategie informacyjne:

    • spotkania ze specjalistami,

    • programy informacyjne,

    • filmy instruktażowe,

    • prezentacje multimedialne,

    • plansze i schematy edukacyjne,

    • plakaty, ulotki informacyjne,

    • materiały ze stron internetowych.

 

Strategie edukacyjne:

    • gry i zabawy dydaktyczne,

    • warsztaty,

    • scenki rodzajowe i dramy,

    • symulacje sytuacji,

    • dyskusje,

    • debaty,

    • burze mózgów”,

    • wystawy i gazetki,

    • konkursy, quizy,

    • praca w grupach i zespołach zadaniowych,

    • projekty edukacyjne,

    • testy, ankiety.

Strategie działań alternatywnych:

    • rozmowy indywidualne,

    • spotkania z rodzicami, konsultacje, zebrania,

    • koła zainteresowań,

    • zajęcia integracyjne,

    • zajęcia korekcyjno –kompensacyjne,

    • festyny,

    • rajdy i zajęcia sportowo- rekreacyjne,

    • wycieczki,

    • akcje ekologiczne i charytatywne

    • uroczystości szkolne.

Strategie interwencyjne:

  • na terenie szkoły,

  • we współpracy z Policją, Sądem Rodzinnym, Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej,

  • pomoc psychologiczno – pedagogiczna (specjalista),

  • terapia indywidualna, grupowa, rodzinna (specjalista).

3. Formy i sposoby realizacji programu:

a) podmiotowe traktowanie uczniów, poszanowanie ich godności

i indywidualności,

  1. tworzenie w szkole życzliwej i przyjaznej atmosfery opartej na zaufaniu

i wzajemnym szacunku,

  1. upowszechnianie znajomości Statutu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Statutu Publicznej Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza oraz Statutu Przedszkola im. Małego Księcia , Regulaminów oraz innych dokumentów regulujących działalność szkoły i przedszkola,

  2. eliminowanie złych zachowań i promowanie postaw godnych uczniów poprzez konsekwentne i jednolite przestrzeganie postanowień zawartych w statucie oraz innych dokumentach obowiązujących w szkole,

  3. dobór tematyki godzin wychowawczych, metod i form pracy z uczniami stosownie do ich zainteresowań i potrzeb,

  4. prowadzenie poradnictwa psychologicznego dla uczniów, diagnozowanie ich potrzeb, problemów i stanów zagrożenia oraz realizacja programów profilaktycznych i zagadnień z zakresu poradnictwa zawodowego,

  5. wspieranie duchowego rozwoju uczniów poprzez wspólny udział w rekolekcjach, mszach świętych z różnych okazji ,

  6. tworzenie – w miarę możliwości finansowych i organizacyjnych - bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych,

  7. zachęcanie i przygotowanie uczniów do udziału w konkursach, projektach, zawodach sportowych oraz prezentacja ich osiągnięć na forum szkoły, środowiska,

  8. uczestnictwo w życiu kulturalnym dzięki wspólnym wyjazdom do teatru, kina, muzeum oraz organizowanie imprez kulturalnych w szkole,

  9. rozwijanie postaw empatycznych poprzez udział w wolontariacie, akcjach charytatywnych i zachęcanie do pomocy koleżeńskiej,

  10. tworzenie warunków do aktywnego uczestniczenia w życiu szkoły,

ł) rozwijanie postaw patriotycznych poprzez eksponowanie na różnych lekcjach

dorobku i historii narodu polskiego oraz udział uczniów w obchodach świąt

państwowych i rocznic,

  1. promowanie zdrowego odżywiania, trybu życia i wyrabianie poczucia odpowiedzialności za środowisko,

  2. wyrabianie u dzieci i uczniów nawyków higienicznych,

  3. uczenie odpowiedzialności za siebie i innych,

  4. organizowanie integracyjnych wycieczek, dyskotek, biwaków, ognisk itp.

  5. pielęgnowanie tradycji szkoły, dbanie o jej wizerunek i promocję w środowisku lokalnym,

  6. współpraca z rodzicami i zachęcanie ich do aktywnego udziału w życiu szkoły,

  1. współpraca z organem prowadzącym oraz innymi podmiotami wspierającymi szkołę w procesie wychowania i profilaktyki.

 

Struktura oddziaływań wychowawczych:

Nauczyciele:

  • współpracują z wychowawcami klas, innymi nauczycielami, pedagogiem, psychologiem, innymi specjalistami w zakresie realizacji zadań wychowawczych i profilaktycznych, uczestniczą w realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego,

  • reagują na obecność w szkole osób obcych, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla ucznia,

  • reagują na przejawy depresji, agresji, niedostosowania społecznego i uzależnień uczniów,

  • przestrzegają obowiązujących w szkole procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, a także depresją i innymi negatywnymi skutkami epidemii COVID-19,

  • przestrzegają i wymagają przestrzegania reguł sanitarnych określonych w „Wytycznych MEiN, MZ, GIS”, obowiązujących w szkole w okresie epidemii COVID-19,

  • udzielają uczniom pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych, skutków długotrwałej izolacji społecznej, ograniczeń i nieprzewidywalnych zmian związanych z epidemią COVID-19,

  • zapewniają atmosferę współpracy, zaufania, otwartości, wzajemnego wspomagania,

  • kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu i demokracji,

  • rozmawiają z uczniami i rodzicami o zachowaniu i frekwencji oraz postępach w nauce na swoich zajęciach,

  • wspierają zainteresowania, pasje i rozwój osobowy ucznia,

 

Wychowawcy:

  • diagnozują sytuację wychowawczą w klasie, zapewniają atmosferę współpracy, zaufania, otwartości, wzajemnego wspomagania,

  • rozpoznają potrzeby uczniów w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, w tym zagrożenia wynikające z długotrwałej izolacji społecznej w okresie epidemii COVID-19,

  • rozpoznają indywidualne potrzeby rozwojowe uczniów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych,

  • na podstawie dokonanego rozpoznania oraz celów i zadań określonych w Szkolnym Programie Wychowawczo-Profilaktycznym opracowują plan pracy wychowawczej dla klasy na dany rok szkolny, uwzględniając specyfikę funkcjonowania zespołu klasowego i potrzeby uczniów,

  • przygotowują sprawozdanie z realizacji planu pracy wychowawczej i wnioski do dalszej pracy,

  • zapoznają uczniów swoich klas i ich rodziców z prawem wewnątrzszkolnym i obowiązującymi zwyczajami, tradycjami szkoły,

  • są członkami zespołu wychowawców i wykonują zadania zlecone przez przewodniczącego zespołu,

  • oceniają zachowanie uczniów swojej klasy, zgodnie z obowiązującymi w szkole procedurami - uwzględniają trudności w funkcjonowaniu uczniów w szkole wynikające z długotrwałego trwania w stanie epidemii COVID-19,

  • współpracują z innymi nauczycielami uczącymi w klasie, rodzicami uczniów, pedagogiem szkolnym oraz specjalistami pracującymi z uczniami o specjalnych potrzebach,

  • wspierają uczniów potrzebujących pomocy, znajdujących się w trudnej sytuacji,

  • rozpoznają oczekiwania swoich uczniów i ich rodziców,

  • dbają o dobre relacje uczniów w klasie, utrzymywanie kontaktów rówieśniczych, rozwijanie wzajemnej pomocy i współpracy grupowej,

  • podejmują działania profilaktyczne w celu przeciwdziałania niewłaściwym zachowaniom podopiecznych,

  • współpracują z sądem, policją, innymi osobami i instytucjami działającymi na rzecz dzieci i młodzieży,

  • podejmują działania w zakresie doskonalenia i poszerzania własnych kompetencji wychowawczych.

 

Pedagog szkolny:

  • diagnozuje środowisko wychowawcze, w tym stan kondycji psychicznej uczniów,

  • uczestniczy w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów,

  • zapewnia uczniom pomoc psychologiczną w odpowiednich formach,

  • współpracuje z rodzicami uczniów potrzebującymi szczególnej troski wychowawczej lub stałej opieki, wsparcia psychologicznego,

  • zabiega o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów,

  • współpracuje z rodzicami w zakresie działań wychowawczych i profilaktycznych, udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzicom uczniów,

  • współpracuje z placówkami wspierającymi proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły i poszerzającymi zakres działań o charakterze profilaktycznym, w tym z poradnią psychologiczno-pedagogiczną,

  • wpiera nauczycieli, wychowawców, inne osoby pracujące z uczniami w identyfikacji problemów uczniów, w tym wczesnych objawów depresji, a także w udzielaniu im wsparcia,

  • rozwija współpracę z nauczycielami, wychowawcami, a także pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych w celu szybkiego i skutecznego reagowania na zaobserwowane problemy uczniów,

  • aktywnie włącza się do bezpośredniej pracy profilaktycznej i bezpośredniego wsparcia uczniów i rodziców, służy doradztwem dla nauczycieli, wspiera ich w identyfikowaniu problemów uczniów i prowadzeniu z uczniami zajęć wspierających, integracyjnych, profilaktycznych,

  • wspiera nauczycieli, wychowawców, którym trudno jest wspierać uczniów w związku z tym, że sami przeżywają stan silnego przygnębienia epidemią, przemęczenia lub przechodzą inny kryzys psychiczny,

  • promuje budowanie dobrych, wzajemnych relacji pomiędzy wszystkimi grupami społeczności szkolnej, jako czynnika zwiększającego skuteczność i efektywność udzielanego wsparcia.

Rodzice:

  • współtworzą Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny,

  • uczestniczą w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły,

  • uczestniczą w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów,

  • uczestniczą w wywiadówkach organizowanych przez szkołę,

  • zasięgają informacji na temat swoich dzieci w szkole,

  • współpracują z wychowawcą klasy i innymi nauczycielami uczącymi w klasie,

  • dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez uczniów,

  • Rada Rodziców ‒ uchwala w porozumieniu z Radą Pedagogiczną Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny.

 

Samorząd uczniowski:

  • jest inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego uczniów szkoły, działalności oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z dyrektorem,

  • ma prawo wybrać nauczyciela pełniącego opiekuna samorządu,

  • uczestniczy w diagnozowaniu sytuacji wychowawczej szkoły,

  • uczestniczy w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów,

  • współpracuje z dyrekcją, Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców, samorządami klasowymi, ZHP, wolontariatem i innymi organizacjami działającymi w szkole,

  • prowadzi akcje pomocy dla potrzebujących kolegów,

  • reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego,

  • propaguje ideę samorządności oraz wychowania w demokracji,

  • dba o dobre imię i honor szkoły oraz wzbogaca jej tradycję,

  • może podejmować działania z zakresu wolontariatu,

  • opracowuje wspólnie z RR i RP Program Wychowawczo - Profilaktyczny szkoły.

 

Zasady ewaluacji programu:

 

Ewaluacja ma na celu rozpoznawanie i rozwiązywanie różnych zagadnień, by działania profilaktyczne były skuteczniejsze i efektywniejsze oraz podniesienie poziomu jakości pracy szkoły i dostosowanie jej specyfiki do założeń wynikających reformy systemu edukacji.

Szkolny program wychowawczo – profilaktyczny może podlegać modyfikacjom w trakcie jego realizacji. Pojawienie się nowych zagrożeń, sytuacji i zdarzeń spowoduje konieczność wdrożenia kolejnych elementów, czy strategii działania. Osobami biorącymi udział w ewaluacji są wszyscy członkowie społeczności szkolnej.

Ewaluacja przeprowadzana będzie poprzez:

    1. Obserwacje zachowań uczniów.

    2. Analizę dokumentacji klasy i szkoły.

    3. Przeprowadzanie ankiet, kwestionariuszy wśród uczniów, rodziców i nauczycieli.

    4. Rozmowy z rodzicami.

    5. Wymianę spostrzeżeń w zespołach wychowawców i nauczycieli.

    6. Analizę przypadków.

 

Ewaluację przeprowadza się w każdym roku szkolnym. Osobami odpowiedzialnymi za przeprowadzenie badań, opracowanie materiałów i prezentację wyników są członkowie Zespołu do Spraw Ewaluacji powołanego przez dyrektora. Po wdrożeniu programu, przeprowadza się jego ewaluację, a następnie korektę – modyfikację, tak, aby w kolejnym roku szkolnym osiągnąć zamierzone cele. Zmiany w programie są zatwierdzane podczas posiedzeń Rady Pedagogicznej.

 

W przypadku wystąpienia epidemii (np. COVID-19) i wprowadzenia nauczania zdalnego niektóre działania wychowawczo-profilaktyczne mogą zostać zawieszone lub zmodyfikowane.

 

Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny uwzględnia obszary:

I Bezpieczna szkoła.

II Edukacja prozdrowotna.

III Edukacja patriotyczna.

IV Edukacja ekologiczna.

V Edukacja regionalna.

VI Edukacja czytelnicza i medialna.

VII Doradztwo zawodowe.

VIII Rozwój zainteresowań.

IX Wychowanie do wartości.


 

Program „Bezpieczny Internet – STOP CYBERPRZEMOCY” stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego ZS-P w Wielkich Oczach.

Program Wychowawczo – Profilaktyczny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wielkich Oczach został omówiony i zatwierdzony Uchwałą nr 1/2021/2022 Rady Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wielkich Oczach dnia 14.09.2021 r. oraz zatwierdzony Uchwałą Nr 3/2021/2022 Rady Pedagogicznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wielkich Oczach dnia 28.09.2021 r.


 

Logowanie do e-dziennika

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny