XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Utworzono dnia 28.06.2022

XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Od 06 - 10 czerwca 2022 roku obchodziliśmy w naszej bibliotece XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, pod hasłem: „Polscy autorzy dla klimatu” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.  Celem naszych działań było pokazanie, co polscy autorzy piszą i jak nas mobilizują do walki z globalnym ociepleniem i niszczeniem naturalnego środowiska.

Za pośrednictwem czytających dorosłych zaprezentowano dzieciom polską literaturę ostatnich lat, która opisuje fascynujący świat otaczającej nas i niestety zagrożonej naszymi działaniami przyrody, a także nakłonić młodych czytelników do refleksji ekologicznej oraz działań na rzecz ochrony klimatu i planety.

Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy cała społeczność szkolną. W  klasach I – II do bajkoczytania zaprosiliśmy wyjątkowego gościa -  przedstawiciela Ochotniczej Straży Pożarnej panią Wiolettę Hawrylak, która nie tylko pięknie  przeczytała dzieciom bajeczkę „Kicia Kocia. Co z tymi śmieciami!” ale w sposób równie ciekawy zaprezentowała mundur oraz zdradziła tajniki pracy w służbie.

„Lokomotywę” Jana Brzechwy pięknie przeczytały uczennice  klasy III i IV w języku polskim i ukraińskim. Dziewczyny zachwyciły widownię!

Na zaproszenie dyrektora  Gminnej Biblioteki Publicznej uczniowie klas starszych wzięli udział w warsztatach. Pani dyrektor Irena Litwińska przybliżyła młodzieży istotę problemu globalnego ocieplenia. Podczas spotkania uczniowie rozwiązywali krzyżówkę ekologiczną, odpowiadali na przygotowane przez nią  pytania związane ze środowiskiem naszego najbliższego otoczenia.

Akcją, która we wtorek w sposób szczególny zaangażowała społeczność szkolną, był  piknik czytelniczy pod hasłem, „Godzina z ulubioną książką”. Wspólnie z nauczycielami zaprosiłyśmy uczniów klas od IV – VIII do zabrania ze sobą tego dnia swojej ulubionej książki, kocyka i czegoś do picia. „Godzinka z ulubioną książką” w niekonwencjonalny sposób połączyła przyjemne  z pożytecznym!

Zwieńczeniem Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom jest konkurs zorganizowany wspólnie z GBP w Wielkich Oczach na plakat promujący czytelnictwo. Wyniki konkursu ogłosimy wkrótce.

Powyższe działania prowadzone były w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” – Priorytet 3, do którego przystąpiła nasza szkoła.