"Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy..."

Utworzono dnia 14.11.2023

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości przypomina nam o naszej polskiej historii, trudnej i żmudnej drodze do niepodległości oraz o bohaterach, którzy walczyli i przelewali krew za wolną Polskę.

Ten co rocznie, już przez 105 lat celebrowany dzień, we współczesnej Polsce jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych świąt państwowych i patriotycznych.

Tydzień tuż przed świętem 11 listopada był dla uczniów ZSP w Wielkich Oczach bardzo patriotyczny. We wtorek 7 listopada dzieci z grupy 0 oraz uczniowie klas 1 – 3 wzięli udział w konkursie pt. „Do hymnu z Ministerstwem Sprawiedliwości". Konkurs miał na celu propagowanie patriotyzmu i szacunku dla symboli narodowych wśród dzieci oraz pielęgnowanie tradycji narodowych.

Z kolei 9 listopada odbył się w naszej szkole doniosły, przepełniony pieśniami i wierszami patriotycznymi apel. W uroczystości wzięli udział harcerze, zuchy, społeczność szkolna oraz rodzice. Pieśni takie jak: "Rota", "Rozkwitały pąki białych róż", " Co to jest niepodległość", "Szara piechota" i wiele innych, przywoływały historyczne dzieje oraz rozgrzały nasze serca i wywołały w nas dumę z bycia Polakami.

W piątek 10 listopada dokładnie o godz. 11.11 cała społeczność szkolna wzięła udział w akcji pt. " Szkoła do hymnu”. Już po raz szósty w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości zaśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób włączyli całą społeczność szkolną we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W sobotę 11 listopada odbyło się Gminne Święto Niepodległości. Tego dnia  wartę przy pomniku pełnili harcerze i zuchy z dwóch szkół podstawowych tj. ZSP w Wielkich i PSP w Łukawcu. Po obu stronach stały poczty sztandarowe. Uroczystość prowadził pan Jerzy Senyk , który rozpoczął ją hymnem państwowym i krótką historią o tym, jak marzenie o wolności, które mieli nasi przodkowie, w końcu się spełniło i Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapy świata. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Wielkie Oczy Pan Albert Hawrylak, który w swoim wystąpieniu nawiązał między innymi do słów ks. Józefa Florka, że należy dbać o wolność, ponieważ nie jest ona nam dana na zawsze.

Po doniosłych słowach Pana Wójta odbył się montaż słowno - muzyczny przygotowany przez naszych uczniów i nauczycieli. Uczennica klasy V Oliwia Panek wyrecytowała wiersz pt. "Niepodległość przybyła jesienią". Uczniowie klasy 7 Dawid Kaczmar wiersz pt. "Wolność",

Mateusz Kaczmar wiersz pt. "Niepodległość".  Katarzyna Janeczko – uczennica klasy 8 wyrecytowała  wiersz pt. "Ponad 100 lat". Zaś harcerze z 37 DHW w Wielkich Oczach i zuchy z 18 Próbnej GZ "Leśne Duszki" rozgrzali wszystkich pieśniami i piosenkami patriotycznymi. Podczas tak doniosłej uroczystości nie mogło zabraknąć" Apelu Poległych" , który poprowadził dh Robert Golis - drużynowy 25 Dh im. Bolesława Mullera z Łukawca. Po apelu nastąpiło złożenie wiązanek pod pomnikiem.

Na zakończenie uroczystości wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy "Rotę".