Piknik myśliwsko - przyrodniczy

Utworzono dnia 23.09.2016

Dnia 23 września uczniowie klas I – II oraz III –IV uczestniczyli w pikniku myśliwsko – przyrodniczym zorganizowanym przy współpracy z Kołem Łowieckim „TUR” Wielkie Oczy. Spotkanie poprowadzili p. Joanna Fedyk oraz p. Piotr Mazepa.

Celem spotkania było przekazanie wiedzy na temat roli myśliwego w przyrodzie a także odpowiedniego zachowania się w lesie. Priorytetem  spotkania było także krzewienie wiedzy o zwierzętach leśnych.

Wymagające grono słuchaczy uczestniczyło w pogawędce, odpowiadając na zadawane przez myśliwych pytania trafnie i logicznie. Widać, że ten temat jest przyswajany przez wychowawców, co może tylko cieszyć.

Myśliwi w absorbujący sposób zobrazowali dzieciom zwierzęta leśne. Opowiedzieli o zwyczajach myśliwych i ich obowiązkach wobec przyrody. Myśliwi zajmują się dzikimi zwierzętami mieszkającymi w lasach i na polach. Dbają o to, żeby w łowisku były zwierzęta różnych gatunków. Myśliwi polują tylko na wybrane gatunki zwierząt, nie wolno im polować na zwierzęta, które są pod ochroną.

Poza tym łowiectwo to nie tylko polowanie, ale także obcowanie z przyrodą. Na polowaniu myśliwy obserwuje, jak zwierzęta się zachowują, żerują i czy przypadkiem nie są chore lub osłabione. Bardzo często myśliwi muszą dbać o to, żeby w lasach było dużo różnych zwierząt. Myśliwi także dokarmiają zwierzęta. Na polach  budują budki dla bażantów czy kuropatw a w lasach paśniki i lizawki.

Podczas zajęć dzieci  dowiedziały się jak same mogą chronić zwierzęta a mianowicie nie śmiecić w lesie, cicho się zachowywać, nie płoszyć i nie straszyć zwierząt, obserwować zwierzęta tylko z daleka, bo przecież las to dom zwierząt.

Najmłodsi mieli także okazję poznać rolę i zadania psa myśliwskiego – przemiłej suczki FIGI oraz poznać ZOSIĘ – sowę, która bardzo lubi spotkania z dziećmi.

Na koniec spotkania młodsze dzieci kolorowały obrazki ze zwierzętami z kolei starsze same wykonywały swoje rysunki. Efektem prac była piękna wystawa, która zdobiła ścianę „Turówki”.

Po wytężonej pracy czekały na nas kiełbaski z grilla oraz upominki. Wszyscy pożegnaliśmy się słowami „Darz Bór”. Tym powitaniem i pożegnaniem myśliwi życzą sobie udanego polowania. Oznacza ono również „niech cię bór obdarza, niech przynosi ci dary”.

Składamy serdeczne podziękowanie na ręce p. Piotra Mazepa oraz p. Joanny Fedyk, za dotychczasową współpracę oraz rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych jak również wyrażamy wdzięczność dla całego Zarządu Koła Łowieckiego „TUR” w Wielkich Oczach.