Wyjazd uczniów klas VI- VIII na spektakl „Pan Tadeusz” do MDK w Lubaczowie

Utworzono dnia 14.11.2023

14 listopada uczniowie klas VI- VIII obejrzeli spektakl „Pan Tadeusz” w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie w wykonaniu aktorów z teatru Artenes we Wrocławiu. Szlacheckie kostiumy, zwyczaje i obyczaje oraz scenografia przeniosły młodych widzów wprost do XIX wieku, jakim widział go nasz wieszcz narodowy- Adam Mickiewicz. Sceniczna adaptacja epopei to baśniowe wspomnienie nieistniejącego już szlacheckiego świata, obraz wielkiej tęsknoty do utraconej ojczyzny, a jednocześnie gorzka refleksja na temat naszych narodowych przywar. Aktorzy, posługując się po mistrzowsku słowami poematu, ciekawie ukazali spór o zamek zwaśnionych rodów Sopliców i Horeszków, dramatyczne dzieje Jacka Soplicy, przygotowanie powstania i wkroczenie wojsk napoleońskich  na Litwę oraz wątek miłosny Tadeusza i Zosi.

Na zakończenie nie zabrakło oczywiście poloneza i gromkich braw, które aktorom z pewnością się należały za ich znakomitą grę.

W kontekście 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę obejrzenie epopei narodowej przez naszą młodzież było też kolejną lekcją patriotyzmu.

Marta Majcher