Na zdalnym

W trakcie nauki zdalnej wsparcie psychologiczne ze strony pedagoga szkolnego ma charakter szczególny i jest absolutnie niezbędne.

1. Pedagog szkolny jest dostępny dla uczniów i rodziców zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem – pełni dyżur telefoniczny w czasie swoich godzin pracy stacjonarnej, jest dostępny przez dziennik elektroniczny oraz po wcześniejszym ustaleniu – na platformie Teams.
  2. Harmonogram pracy pedagoga jest dostępny w widoczny miejscu na stronie internetowej szkoły oraz zostaje udostępniony uczniom i rodzicom drogą elektroniczną przez dyrektora szkoły.

Obowiązki pedagoga szkolnego w trakcie prowadzenia nauczania zdalnego

Pedagog szkolny ma obowiązek:

1. Ustalenia form i czasu kontaktu z uczniami i rodzicami i poinformowania o tym fakcie dyrektora szkoły, w tym ustalenie godzin dyżuru telefonicznego dla uczniów i rodziców.
  2. Organizowania konsultacji online.
  3. Świadczenia zdalnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w trakcie trwania sytuacji kryzysowej, w szczególności:
  • otoczenia opieką uczniów i rodziców, u których stwierdzono nasilenie występowania reakcji stresowych, lękowych w związku z epidemią COVID-19,
  • inicjowanie i prowadzenie działań interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych,
  • minimalizowanie negatywnych skutków zachowań uczniów pojawiających się w wyniku wdrażania nauczania zdalnego,
  • otoczenia opieką i udzielanie wsparcia uczniom, którzy mają trudności z adaptacją do nauczania zdalnego,
  • udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do nauczania zdalnego,
  • wspomagania nauczycieli w diagnozowaniu możliwości psychofizycznych uczniów w kontekście nauczania zdalnego,
  • wspierania rodziców uczniów, w tym pomoc w diagnozowaniu trudności lub zaburzeń w zachowaniu dziecka oraz wskazywanie odpowiednich form pomocy,
  • udzielanie indywidualnych porad i konsultacji jeśli istnieje potrzeba bezpośredniego kontaktu – po wcześniejszym umówieniu, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny w związku z pandemią Covid 19.