Dzień Kolorowej Skarpetki

Utworzono dnia 24.03.2024

21 marca obchodzimy nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa/Dzień Kolorowej Skarpetki. Data jest nieprzypadkowa – nawiązuje do obecności trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów.

Przedszkolaki z grupy Biedronki aktywnie włączyły się w obchody tego święta. W tym dniu dzieci założyły dwie kolorowe skarpetki, nie do pary. Mają one pokazywać, że dzieci i osoby dorosłe z zespołem Downa zmagają się z odmiennością w stosunku do reszty społeczeństwa. Są też symbolem solidaryzowania się z osobami z zespołem Downa, są wyrazem tolerancji.

Podczas pogadanki, prezentacji multimedialnej oraz wspólnych zabaw i aktywności udało nam się ustalić, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami, a ta inność oraz różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia – bez względu na liczbę chromosomów.

Jesteśmy różni, ale wszyscy równi i wyjątkowi!